Skuteczna ochrona drewna

malowanie-drewna-ochrona-drewna

Drewno od wieków stanowi inspirację oraz pole realizacji ambicji twórczych dla artystów i rzemieślników. Właściwie zabezpieczone może przetrwać stulecia, lecz wystawione na działanie szkodliwych czynników szybko niszczeje – ochrona drewna jest więc koniecznością. Który produkt najlepiej zabezpieczy drewno przed uszkodzeniami?

Jakie produkty można znaleźć w sklepie?

Wystarczy odwiedzić najbliższy sklep budowlany, by się przekonać, że liczba dostępnych produktów do ochrony drewna jest naprawdę duża. Lakierobejce, lazury, oleje i lakiery to najbardziej popularne typy środków, które zabezpieczają drewniane powierzchnie, lecz każdy z nich dzieli się jeszcze na wiele rodzajów oraz różnicuje ze względu na kolorystykę. Jak dokonać właściwego wyboru w tak szerokiej ofercie? Wystarczy kierować się ogólnymi zasadami i dobrać środek do specyfiki przedmiotu, który chcemy zabezpieczyć. Aby ułatwić sobie to zadanie, porównajmy właściwości wspomnianych wyżej produktów.

Który preparat wybrać?

Zdaniem wielu fachowców ochrona drewna będzie najbardziej skuteczna wtedy, jeśli zaopatrzymy się w lazury. Efektywność tych preparatów wynika z tego, że zabezpieczają nie tylko powierzchnię drewna, ale także wnikają głęboko w jego strukturę, nasycając ją substancjami chroniącymi przed wilgocią, mikroorganizmami, zmienną temperaturą oraz promieniowaniem słonecznym. Lazury doskonale sprawdzą się w przypadku mebli ogrodowych, ponieważ najskuteczniej ze wszystkich produktów zapobiegają powstawaniu trudnych do usunięcia plam po kawie, herbacie i alkoholu. Oprócz ochrony umożliwiają także nadanie drewnu bardziej wyrazistego koloru.

Zobacz również  Czym są lazury?

Często stosowane są również lakierobejce, które – podobnie jak lazury, tworzą ochronną powłokę zabezpieczającą drewno przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi – jest ona jednak bardziej lśniąca. Dekoracyjne walory lakierobejcy nie kończą się jednak na połysku, preparat ten nadaje bowiem drewnu kolor, eksponując przy tym rysunek jego słojów. Nadaje się ona zarówno do stosowania wewnątrz domu oraz w ogrodzie. Równie dobrze jak lakierobejca zabezpieczy drewno również lakier, który różni się od niej właściwie tylko brakiem barwiących pigmentów.

Oleje natomiast wyróżniają się tym, że – podobnie jak lazury, wnikają głęboko w drewno i odżywiają je od środka, lecz nie tworzą warstwy ochronnej na jego powierzchni, co sprawia, że wygląd drewnianych przedmiotów jest bardziej naturalny. Ochrona drewna przy pomocy oleju sprawdza się w przypadku schodów i mebli, a nawet podłóg w często uczęszczanych salach balowych. Dzięki substancjom zawartym w tym preparacie drewno staje się odporne na wilgoć, ale również uszkodzenia mechaniczne, a wszelkie rysy i drobne ubytki przestają być widoczne na olejowanych deskach.

Znając właściwości produktów przeznaczonych do ochrony drewna, wystarczy już tylko porównać je z naszymi oczekiwaniami oraz specyfiką przedmiotu, który zamierzamy zabezpieczyć. Po dokonaniu tego zestawienia, otrzymamy odpowiedź na pytanie, który środek będzie w naszym przypadku najskuteczniejszy.

Zobacz również  Jak pomalować salon z kominkiem?