Dekoracyjne malowanie ścian – odpowiedni dobór farb i efektów

dekoracyjne malowanie ścian

Tworzenie wyjątkowego wnętrza to proces, który składa się z wielu etapów i elementów, a jednym z nich jest wykańczanie ścian. Jednak coraz częściej pojawia się również pytanie jaki wybrać materiał, bo wiele osób decyduje się na dekoracyjne malowanie ścian, a wówczas możemy korzystać ze specjalnych preparatów – farb z różnymi dodatkami oraz efektów. Od tego, na co ostatecznie się zdecydujemy, będzie w dużym stopniu zależał nastrój w danym pomieszczeniu.

Jakich farb i efektów należy użyć, żeby otrzymać eleganckie ściany?

Jeśli zależy nam na tym, żeby pokój, w którym spędzamy sporo czasu i do którego zwykle zapraszamy gości, prezentował się naprawdę elegancko, powinniśmy wziąć pod uwagę dekoracyjne pomalowanie ścian. Można wykorzystać do tego satynową farbę z dodatkiem pigmentów perłowych, która sprawi, że powierzchnia będzie delikatnie połyskiwać, niczym delikatna tkanina. Natomiast nieco inny rodzaj blasku, ale także bardzo subtelnego, otrzymamy wówczas, gdy skorzystamy z farby dekoracyjnej ze srebrnymi lub złotymi drobinkami.

Jeśli jednak zależy nam na tym, aby ściana przypominała swoim wyglądem aksamit, warto wówczas kupić farbę akrylową, stworzoną na bazie złotej oraz srebrnej płytki. Bardzo istotny jest tutaj sposób nakładania – najpierw malujemy pierwszą warstwę, a kiedy wyschnie należy „rzucać” na nią pojedyncze porcje farby.

Zobacz również  Jakie wybrać farby akrylowe ?

Nieco bardziej pracochłonne jest korzystanie z efektów, takich na przykład jak stiuk, ale za to po odpowiednim ich nałożeniu ściana wygląda naprawdę niepowtarzalnie. Stiuk to rodzaj tynku strukturalnego, który po wyschnięciu należy wypolerować. Dzięki właściwemu zastosowaniu tego materiału ściany stają się błyszczące, gładkie, ale jednocześnie są jakby trójwymiarowe.

Czy dekoracyjne malowanie ścian sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu?

Pojęcie nowoczesny w kontekście wykańczania i urządzania wnętrz kojarzy się nam przede wszystkim z minimalizmem, prostymi formami, białym i szarym kolorem. Jednak warto zestawić geometryczne kształty mebli ze ścianą o nierównej strukturze. Tego rodzaju urozmaicenie sprawi, że wnętrze będzie bardziej ciekawe i oryginalne. Tylko jak dobrać farby i efekty, żeby stworzyć taką ścianę? Właściwie istnieje kilka możliwości, ale na pewno warto wymienić tynk strukturalny, który da się rozmaicie kształtować. Z tego względu to, jak ostatecznie udekorujemy ścianę zależy tylko od nas. Dodatkowym atutem jest fakt, iż tynk można pomalować na dowolny kolor.

Jak użyć farb i efektów, aby stworzyć wnętrze o charakterze artystycznym?

Okazuje się, że tynk strukturalny sprawdzi się również doskonale w przypadku, gdy będzie nam zależało na stworzeniu wnętrza o klimacie artystycznym. Warto użyć ponadto farby do laserunkowego ozdabiania ścian, czyli dającej efekt nakładania się kilku kolorów.

Zobacz również  Wielki powrót zawodu malarza

Niebanalny wygląd powierzchni uzyskamy również wtedy, gdy na tradycyjną farbę nałożymy bejcę do ścian. W ten sposób powstają przecierane, kilkukolorowe powierzchnie, w sam raz do wnętrz, które zamieszkują artystyczne dusze.

Dekoracyjne wykańczanie ścian można uznać wręcz za rodzaj sztuki. Tak pomalowane ściany nie wymagają już dodatkowych zdobień i same ozdabiają pomieszczenia, nadając im wyjątkowego charakteru.