Jak pomalować salon z kominkiem?

farby do malowania salonu - jakie wybrać?

Salon z kominkiem to marzenie wielu osób. Wprowadza on niesamowity klimat, ociepla wnętrze, a także pozwala na szybkie ogrzanie mieszkania. Dzięki kominkom elektrycznym coraz chętniej na takie rozwiązanie decydują się również osoby mieszkające w blokach. Jednak wykańczając wnętrze z kominkiem trzeba pamiętać, aby wybrać odpowiednie kolory i rodzaje farb, aby podkreślić piękno kominka. Jak pomalować salon z kominkiem? Dużo zależy od naszych preferencji oraz stylistyki kominka i samego pomieszczenia. Oto kilka ciekawych podpowiedzi dla osób szukających inspiracji.

Jakie farby wybrać do wykończenia ściany z kominkiem?

Jeżeli w salonie posiadamy tradycyjny kominek, najlepiej jego najbliższe wnętrze wyłożyć kamieniem naturalnym wykończonym na wysoki połysk i zabezpieczonym przed zabrudzeniami. Natomiast farbą można pomalować pozostałą część ściany. Jeżeli cała ściana ma być pomalowana, wówczas najlepiej zdecydować się na takie farby, które na co dzień wykorzystuje się do malowania kuchni czy łazienki – muszą to być farby wysoce odporne na czyszczenie na mokro. Jest to bardzo ważne, gdyż właśnie w tym miejscu ściana będzie najbardziej narażona na zabrudzenie. W przypadku kominków ekologicznych lub elektrycznych można już w najbliższym otoczeniu zastosować inne rozwiązania, w tym tynki dekoracyjne i farby strukturalne, które podkreślą charakter salonu.

Zobacz również  ABC malowania – przełam monotonię wzorem

Jak łączyć kolory na ścianach?

Coraz popularniejsze jest łączenie kilku kolorów na ścianie w jednym pomieszczeniu. I o ile w salonie bez kominka możemy pozwolić sobie na pewną dowolność, tak już we wnętrzu, gdzie chcemy zaakcentować ten element musimy trzymać się pewnych zasad.

W najbliższym otoczeniu kominka nie powinniśmy wykorzystywać barw, które kojarzymy z ogniem – czerwonej, pomarańczowej i żółtej, gdyż płomienie „zleją się” w całość ze ścianą i nie będzie już takiego efektu. Co jeśli chcemy wykorzystać te kolory we wnętrzu? Wówczas możemy zastosować ciekawy zabieg – mianowicie z neutralnego lub kontrastującego koloru wykonać ramę dla obudowy kominka i dopiero w pewnej odległości wykorzystać wybraną barwę. Jakie kolory najlepiej zestawić z czerwienią, żółcią i pomarańczowym? Jeżeli chcemy uzyskać neutralny wygląd warto postawić na wszelkie odcienie beżu i ecru. Z kolei, jeśli chcemy dodać wnętrzu odrobiny awangardy możemy pokusić się na zestawienie z czernią lub granatem.

Salon z kominkiem – nowocześnie czy klasycznie?

Obecnie obudowy kominków produkowane są w różnych stylach, dlatego można je umieścić zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacjach. To jakie kolory wybierzemy zależy też od tego, w jakim miejscu będzie umieszczony kominek – w ścianie czy wolnostojący.

W klasycznych wnętrzach, stylizowanych na prowansalskie sprawdzą się wszelkie odcienie bieli, różu, fioletu i błękitu. Nie można jednak przesadzić z ich ilością, gdyż sam kominek będzie bardzo dekoracyjny.

Zobacz również  Profesjonalny wzornik kolorów farb

Nowoczesne, proste w formie kominki doskonale prezentują się na tle bieli, szarości, czerni, a także beżów i brązów.

Jeżeli kominek jest umieszczony we wnęce warto jako tło dla niego zastosować najjaśniejszy z wybranych odcieni.