Nie mają nic wspólnego z Lazurowym Wybrzeżem ani charakterystycznym, niebieskawym serem. Czym zatem są? Lazury służą do zabezpieczania drewna przed szkodliwymi warunkami klimatycznymi, a także wilgocią, pleśnią i grzybami. Czy już wiecie, w jakich sytuacjach są niezastąpione?
Naturalnie supertrwałe
Czy marzyliście kiedyś o tym, by rano wyjść przed dom z filiżanką kawy i usiąść na tarasie w otoczeniu malowniczych drewnianych kolumn? Najlepiej, aby wyglądały naturalnie – jak świeżo ścięte drzewa, miały wyrazisty kolor i finezyjnie wyeksponowane słoje lub sęki. Realizacja takich marzeń wymaga zwykle wielu starań, ponieważ – jak wiemy – utrzymanie drewnianych elementów domu w dobrym stanie jest w naszym klimacie dość trudne. Na szczęście na rynku są obecnie dostępne liczne rodzaje środków ochrony drewna, z których z pewnością wybierzemy produkt odpowiedni do naszych potrzeb.
Aby zwiększyć trwałość drewna najczęściej stosujemy oleje lub lazury, które sprawdzą się zarówno w przypadku drewnianych ozdobników pomieszczeń, jak i na zewnątrz.
Czym wyróżniają się lazury?
Przede wszystkim są to preparaty, które zapewniają nam komfort podczas nakładania na drewno, gdyż są bardziej gęste od bejcy i lepiej trzymają się pędzla. Ta cecha sprawia, że malowanie staje się bardziej precyzyjne, a równomierne pokrycie lazurą przedmiotu to pestka. Dzięki wygodnej aplikacji lazura sprawdzi się przy zabezpieczaniu drobnych elementów, takich jak drewniane ozdoby – wiszące dzwoneczki, kołatki do drzwi czy też szkatułki na biżuterię. Możemy je bowiem łatwo pokryć preparatem, a przy użyciu odpowiedniego pędzelka dotrzeć do każdych zagłębień i szczelin w drewnie. Co więcej, lazura świetnie wyeksponuje słoje oraz ozdobny układ sęków, więc nie tylko ochroni gustowne przedmioty, ale także doda im uroku.
Pamiętajmy jednak, że w przypadku zastosowania tego preparatu uzyskamy nie tylko imponujące walory estetyczne, ale również skuteczne zabezpieczenie drewna przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Lazury zapobiegają rozwojowi tzw. sinizny, która często występuje w postaci szarych smug i plam rozlewających się na powierzchni drewna. Sinizna stopniowo zakrywa sęki i sprawia, że przedmioty tracą swój wyrazisty kolor, dlatego warto przeciwdziałać jej powstawaniu. Wspomniane preparaty chronią drewno również przed wilgocią i działaniem promieni ultrafioletowych. Ta właściwość sprawia, że barwa drewna podlega podwójnej ochronie – zarówno przed sinawym nalotem, jak i blaknięciem wywołanym przez promienie słoneczne.
Przewagę lazurów nad innymi preparatami dostrzeżemy nie tylko w przypadku drewna wystawionego na działania mikroorganizmów i szkodliwych czynników atmosferycznych. Ich właściwości docenimy może nawet najbardziej wtedy, gdy skutecznie uchronią nasz ulubiony stolik przed nieestetycznymi zaciekami z przypadkowo wylanej kawy, oleju lub alkoholu.