Na co zwrócić uwagę, wybierając meble tapicerowane

Kanapy, fotele to ozdoby każdego salonu. Ale nie są przecież tylko wystawką, witryną sklepową czy zdjęciem w katalogu – mają być trwałe, łatwe w utrzymaniu i nade wszystko – wygodne. Zwykle wydajemy na nie niemałe pieniądze, warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by zakup był udany, a meble  nie tylko zdobiły salon, ale też zachwycały funkcjonalnością. Na co zwrócić uwagę?

Rozmiary mebli tapicerowanych

Zwykle idziemy za impulsem – podoba nam się ta czy tamta kanapa w katalogu lub w salonie meblowym, ale taki kompulsywny wybór nie może skończyć się dobrze. Ani w katalogu, ani w sklepie meblowym nie jesteśmy w stanie ocenić, czy dane meble będą pasowały rozmiarami do naszego domu czy mieszkania. Zdjęcia powstały  w sztucznych warunkach i potem poddane zostały obróbce, a salony meblowe mają gigantyczne rozmiary – skala nigdy nie będzie się zgadzać. Zanim wybierzesz się na zakupy – dobrze zmierz przestrzeń, którą dysponujesz. Ponadto zmierz… siebie. Tapicerowane meble wypoczynkowe muszą pasować rozmiarami do domowników – zbyt głębokie siedzisko spowoduje, że ciężko będzie ci się z mebla wydostać, a nogi będą dyndały z kanapy jak przedszkolakowi. Warto mieć spisane wszystkie wymiary i dodatkowo przymierzyć się do mebla własnym siedzeniem.

Zobacz również  Czy warto montować klimatyzator w pokoju dziecka?

Konstrukcja i wykończenie

Te elementy będą kluczowe dla trwałości mebli tapicerowanych, ale też dla wygody. Jeśli chcesz, by kanapa czy fotel długo się nie wysiedziały, zwróć uwagę na jakość pianki, którymi są obłożone – ich twardość przesądzi i o wygodzie, i o trwałości. Warto też spojrzeć, czy w konstrukcji mebla zastosowano sprężyny. Najlepsze będą kieszeniowe – wówczas każda ugina się osobno i nie ma efektu spadania na cięższego towarzysza siedzenia.

Równie ważne jest wykończenie – czy wszystkie szycia, zszywki i klejenia są ukryte, czy odsłaniają się, gdy tylko usiądziesz? Jak zintegrowane są wszystkie elementy i czy pokrowce od poduch można zdjąć, by je uprać lub wyczyścić?

Materiał obiciowy

Ten rzuca się w oczy jako pierwszy i to jego będziesz oglądać najbliższe lata, więc po prostu musi się podobać. Ale to nie wszystko. Zwróć też uwagę na jego praktyczność. Tkanina musi być wygodna, nie mechacić się, być łatwa w utrzymaniu, a więc czyszczeniu lub praniu oraz konserwacji. Skóra sprawdzi się wtedy, gdy o nią dbasz, używasz środków czyszcząco-konserwujących. Najpraktyczniejszy jest modny ostatnio sztruks, choć warto zwrócić uwagę, czy da się zdjąć pokrowce i je wyprać. Sprawdź też przeszycia i czy gdzieś od spodu nie ciągną się nitki – to może się źle skończyć.

Zobacz również  Jakie łóżko sypialne wybrać w 2022?

Meble tapicerowane to ozdoba każdego salonu. To oczywiste, że muszą się podobać przede wszystkim Tobie. Warto jednak zwrócić uwagę na ich konstrukcję, wykończenie i praktyczność. Jeśli o to zadbasz, posłużą przez lata.