Drewno to materiał trwały i odporny na czynniki zewnętrzne. Meble i podłogi wykonane z naturalnego drewna zachwycają pięknem, należy jednak pamiętać, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, z wykorzystaniem specjalnych środków pielęgnujących i konserwujących.
Jak pielęgnować drewno?
Czym czyścić drewniane powierzchnie?
Drewniane meble i podłogi kojarzą się przede wszystkim z luksusem oraz szeroko rozumianym zdrowiem. Są efektowne i wyjątkowe, zachwycają pięknem i niepowtarzalnością, nadając wnętrzom niezwykły charakter połączonej klasyki z nowoczesnością.
Drewno to materiał stosunkowo delikatny. Jest miękki, dlatego też łatwo je zarysować lub uszkodzić jego strukturę. Jeśli chcemy, aby drewniane meble lub podłoga służyły nam przez długie lata, powinniśmy używać do czyszczenia wyłącznie miękkich ściereczek z naturalnych tkanin oraz specjalistycznych środków chemicznych. Po nałożeniu preparatu do pielęgnacji drewna, powierzchnię należy delikatnie przetrzeć do sucha, używają w tym celu miękkiej ściereczki, np. wykonanej z irchy lub pokrytej cienką, owczą skórą gąbki.
Jak najdalej od wody!
Woda to jeden z największych wrogów naturalnego drewna, dlatego też należy unikać jej stosowania podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Dopuszczalne jest wyłącznie używanie delikatnie zwilżonej, miękkiej ściereczki, w dodatku zabiegi tego typu powinny być wykonywane bardzo rzadko.
Zbyt duża ilość wody ( jak i procent wilgotności w pomieszczeniu) jest przyczyną uszkodzenia struktury drewna i jego puchnięcia, co widać szczególnie przy panelach, gdy rozlana ciecz, np. w wyniku przewróconej szklanki z wodą nie zostanie wytarta odpowiednio szybko.
Należy więc zwrócić uwagę na wilgotność pomieszczeń, w których znajdują się drewniane meble i podłogi – wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić od 40% do 60%.
Do pielęgnacji drewna należy używać wyłącznie specjalnych preparatów, które nie niszczą delikatnej struktury drewnianych powierzchni.
Preparaty do pielęgnacji drewna produkowane są przede wszystkim na bazie naturalnych olejów i wosków, które tworzą na drewnianych powierzchniach warstwę ochronną, zapewniając optymalne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, ponadto nadają im wyjątkowy blask. Lakierobejce do drewna i lakiery należy stosować ostrożnie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Drewno lakierowane najbardziej wymagające
Najwięcej wymagań w zakresie pielęgnacji wykazuje drewno lakierowane, w którego przypadku stosowanie zwilżonej wodą ściereczki jest niedopuszczalne. W sytuacji, gdy na lakierowanej powierzchni drewnianej pojawią się większe zabrudzenia, można użyć niewielkiej ilości płynu do naczyń lub mydła w płynie, w niektórych przypadkach najskuteczniejszy okazuje się natomiast denaturat. Należy jednak pamiętać, że detergentów nie należy nakładać bezpośrednio na zabrudzenie, ale nasączyć nim ściereczkę. Po wykonaniu zabiegu pielęgnacyjnego, drewnianą powierzchnię należy przetrzeć do sucha.
Dopełnieniem pielęgnacji jest wypastowanie drewna woskiem pszczelim, który korzystnie wpływa na jakość i trwałość drewna.
Odpowiednia pielęgnacja drewna wymaga dokładności i szczególnej uwagi. Ale dzięki temu drewno zachowa swój pierwotny blask przez wiele lat.