Trwałe połączenia niskim kosztem

 

pistolet na klej

Poszukiwanie równowagi między jakością i ceną to niełatwe zadanie. Bardzo często to, co tanie – nie jest trwałe, a za to, co przetrwa lata, trzeba słono zapłacić. Na szczęście sytuacja ta nie ma miejsca w świecie domowych majsterkowiczów oraz amatorów decoupage i rękodzieła. W nim z łatwością znajdą się przykłady, że takie mariaże są wykonalne.

Największym wyzwaniem w łączeniu ze sobą przedmiotów, jest ich zróżnicowana struktura i materiał, z jakiego zostały wykonane. Jeśli są to na przykład dwie części pękniętego lustra, problemu nie ma, bo obie wykonano z identycznego surowca. Niejednorodne powierzchnie zespolić znacznie trudniej, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. Ale dla chcącego – nic trudnego.

Klej błyskawiczny

Popularne i dostępne w niemal każdym sklepie spoiwo, jakim jest klej błyskawiczny, to rozwiązanie uniwersalne z kilku powodów. Po pierwsze – jest bardzo tani, dzięki czemu naprawa nie będzie wymagać znaczących nakładów finansowych (jedna tubka kleju popularnych marek to mniej niż 2 złote). Po drugie – jak sama nazwa wskazuje, substancja tego typu schnie niezwykle szybko, a naprawiany przedmiot jest gotowy do użytku już kilkanaście sekund po naprawie. Jednak najważniejszą cechą kleju błyskawicznego jest adaptowalność do podłoża. Za pomocą tego specyfiku można połączyć szkło z plastikiem (jak np. w kubku z nakładką), metal z ceramiką (np. magnes lodówkowy), tworzywo z tkaniną (np. mata łazienkowa) oraz cale mnóstwo par innych materiałów.

Zobacz również  Sypialnie w stylu glamour

metal tube of super glue

Taśma dwustronna i montażowa

 

Zastosowanie taśmy to najprostsze rozwiązanie, które można zastosować w przypadku niewielkiej awarii. Połączone w ten sposób przedmioty szybko i estetycznie wrócą na swoje miejsce. Wielką zaletą tej metody jest brak zagrożeń. Nie ryzykuje się sklejeniem palców, urazem czy jakimkolwiek uszczerbkiem na zdrowiu. Szybka i „czysta” procedura może być zatem stosowana nawet przez dzieci. O ile klasyczna taśma dwustronna ma swoje ograniczenia odpornościowe, to taśma montażowa jest bardzo wytrzymała i odpowiednia nawet do profesjonalnych zadań. Wśród modeli dostępnych na rynku występują takie, których udźwig wynosi do 10 kilogramów na 10 centymetrów produktu.

 

Co równie ważne, taśmy montażowe występują w wielu rodzajach, odpowiednich do rozmaitych warunków. Możliwe jest zatem dobranie produktu dostosowanego do różnych potrzeb, np. odpornego na wilgoć, o wzmocnionej strukturze i wymaganej szerokości.

 

Pistolet do klejenia na gorąco

 

Jest to rozwiązanie nieco droższe przy samym zakupie, ale bardzo tanie w użytkowaniu. Najtańsze pistolety do kleju można nabyć już za 20 złotych, przy czym będzie to model najprostszy, choć w pełni funkcjonalny. Tym, co odpowiada za samo klejenie jest sztyft, który dokupuje się w miarę potrzeby. Zamontowany w pistolecie podgrzewacz stopniowo podwyższa temperaturę sztyftu, wskutek czego przyjmuje on postać płynnego kleju gotowego do użycia.

Zobacz również  Platery, nóż do tortu - czyli przygotuj się na własciwe podanie tortów

 

Wielką zaletą tego urządzenia jest możliwość dostosowania sztyftu do rodzaju powierzchni. Dostępne są nawet substancje ozdobne, występujące w różnych kolorach i wzbogacone o brokat. Dzięki temu pistolet jest fantastyczną propozycją nie tylko dla majsterkowiczów, ale także dla miłośników rękodzieła artystycznego. Złączone za jego pomocą przedmioty będą służyć przez lata i wyglądać bardzo estetycznie.