Trwałe połączenia niskim kosztem

 

pistolet na klej

Poszukiwanie równowagi między jakością i ceną to niełatwe zadanie. Bardzo często to, co tanie – nie jest trwałe, a za to, co przetrwa lata, trzeba słono zapłacić. Na szczęście sytuacja ta nie ma miejsca w świecie domowych majsterkowiczów oraz amatorów decoupage i rękodzieła. W nim z łatwością znajdą się przykłady, że takie mariaże są wykonalne.

Największym wyzwaniem w łączeniu ze sobą przedmiotów, jest ich zróżnicowana struktura i materiał, z jakiego zostały wykonane. Jeśli są to na przykład dwie części pękniętego lustra, problemu nie ma, bo obie wykonano z identycznego surowca. Niejednorodne powierzchnie zespolić znacznie trudniej, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. Ale dla chcącego – nic trudnego.

Klej błyskawiczny

Popularne i dostępne w niemal każdym sklepie spoiwo, jakim jest klej błyskawiczny, to rozwiązanie uniwersalne z kilku powodów. Po pierwsze – jest bardzo tani, dzięki czemu naprawa nie będzie wymagać znaczących nakładów finansowych (jedna tubka kleju popularnych marek to mniej niż 2 złote). Po drugie – jak sama nazwa wskazuje, substancja tego typu schnie niezwykle szybko, a naprawiany przedmiot jest gotowy do użytku już kilkanaście sekund po naprawie. Jednak najważniejszą cechą kleju błyskawicznego jest adaptowalność do podłoża. Za pomocą tego specyfiku można połączyć szkło z plastikiem (jak np. w kubku z nakładką), metal z ceramiką (np. magnes lodówkowy), tworzywo z tkaniną (np. mata łazienkowa) oraz cale mnóstwo par innych materiałów.

Zobacz również  Połączenie klasyki z nowoczesnością - oświetlenie w salonie

metal tube of super glue

Taśma dwustronna i montażowa

 

Zastosowanie taśmy to najprostsze rozwiązanie, które można zastosować w przypadku niewielkiej awarii. Połączone w ten sposób przedmioty szybko i estetycznie wrócą na swoje miejsce. Wielką zaletą tej metody jest brak zagrożeń. Nie ryzykuje się sklejeniem palców, urazem czy jakimkolwiek uszczerbkiem na zdrowiu. Szybka i „czysta” procedura może być zatem stosowana nawet przez dzieci. O ile klasyczna taśma dwustronna ma swoje ograniczenia odpornościowe, to taśma montażowa jest bardzo wytrzymała i odpowiednia nawet do profesjonalnych zadań. Wśród modeli dostępnych na rynku występują takie, których udźwig wynosi do 10 kilogramów na 10 centymetrów produktu.

 

Co równie ważne, taśmy montażowe występują w wielu rodzajach, odpowiednich do rozmaitych warunków. Możliwe jest zatem dobranie produktu dostosowanego do różnych potrzeb, np. odpornego na wilgoć, o wzmocnionej strukturze i wymaganej szerokości.

 

Pistolet do klejenia na gorąco

 

Jest to rozwiązanie nieco droższe przy samym zakupie, ale bardzo tanie w użytkowaniu. Najtańsze pistolety do kleju można nabyć już za 20 złotych, przy czym będzie to model najprostszy, choć w pełni funkcjonalny. Tym, co odpowiada za samo klejenie jest sztyft, który dokupuje się w miarę potrzeby. Zamontowany w pistolecie podgrzewacz stopniowo podwyższa temperaturę sztyftu, wskutek czego przyjmuje on postać płynnego kleju gotowego do użycia.

Zobacz również  Jak prawidłowo czyścić sztućce?

 

Wielką zaletą tego urządzenia jest możliwość dostosowania sztyftu do rodzaju powierzchni. Dostępne są nawet substancje ozdobne, występujące w różnych kolorach i wzbogacone o brokat. Dzięki temu pistolet jest fantastyczną propozycją nie tylko dla majsterkowiczów, ale także dla miłośników rękodzieła artystycznego. Złączone za jego pomocą przedmioty będą służyć przez lata i wyglądać bardzo estetycznie.