Urządzając łazienkę w pierwszej kolejności myślimy o tym, aby była praktyczna. W dalszej kolejności jest komfort użytkowania tego pomieszczenia. Dopiero na końcu, wiele osób stawia estetykę wykończenia łazienki. Jednak warto zadbać o spójny wygląd łazienki, gdyż również on ma wpływ na komfort korzystania z niej. Jak uzyskać spójny wygląd łazienki? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Jak zacząć planowanie łazienki?
W pierwszej kolejności przy planowaniu łazienki należy wziąć pod uwagę jej rozmiary – jest to bardzo ważne przede wszystkim ze względów praktycznych, ale i estetyka ma tutaj znaczenie. Trzeba wziąć pod uwagę to, że nie wszystkie elementy, jakie chce się umieścić w łazience mogą się w niej zmieścić. A nawet kiedy się zmieszczą, to może okazać się, że łazienka będzie wyglądała później na zagraconą. Dlatego ważne jest dokładne wymierzenie powierzchni łazienki i dobór odpowiednich sprzętów np. zamiast wanny prostokątnej można wybrać narożną, a zamiast pralki o standardowych rozmiarach wybrać wąską z powiększonym bębnem.
Kolejnym krokiem jest wybór stylu, w jakim będzie urządzona łazienka. Warto postawić na stylistykę podobną do tej, w jakiej urządzone są pozostałe pomieszczenia w mieszkaniu. Z drugiej strony jednak coraz bardziej popularny jest eklektyzm, czyli mieszanie stylów, jednak w tym przypadku należy zachować zdrowy rozsądek i umiar, więc na takie rozwiązanie powinny decydować się jedynie osoby, które dobrze znają się na sztuce wystrojów wnętrz.
Kiedy już zdecydujemy się na konkretny styl wnętrzarski można rozpocząć wybieranie elementów wystroju wnętrza. Chodzi tutaj zarówno o elementy dekoracyjne, jak i użytkowe. Warto zaczekać z kupowaniem nawet wanny czy sanitariatów oraz pralki (o ile będzie ona umiejscowiona w łazience) do czasu wyboru stylistyki, gdyż pozwoli to na stworzenie spójnego wyglądu.
Jak zadbać o spójny wygląd?
Kiedy ma się już wybrane najważniejsze elementy wystroju wnętrza, należy zadbać o elementy wykończeniowe oraz dodatki. Tutaj też wszystko zależy od motywu przewodniego, na jaki się zdecydowaliśmy, ale i wielkości pomieszczenia. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się jasne płytki ceramiczne, najlepiej o dużej powierzchni wykończone na wysoki połysk. Na ich tle dobrze będą prezentowały się ciemne, jednolite dodatki. W większych łazienkach można postawić na mniejsze płytki.
W tym przypadku są też większe możliwości jeśli chodzi o kolorystykę i wzornictwo płytek. Bardzo ważny jest też dobór odpowiednich elementów armatury. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się elementy chromowane, wykończone na wysoki połysk, które będą doskonale uzupełniały minimalistyczną stylistykę wnętrza. W łazienkach w stylu retro można postawić na armaturę w kolorze starego, brudnego złota. Tego rodzaju baterie dobrze prezentują się szczególnie w zestawieniu z wolnostojącymi wannami.
Ostatnim elementem uzupełniającym wygląd łazienki są dodatki. Coraz bardziej popularne są dodatki tekstylne, które wykonywane są ze specjalnie impregnowanych materiałów odpornych na działanie wilgoci. Oczywiście dodatkami, które uzupełnią wygląd łazienki będą także elementy o praktycznym charakterze – dozownik mydła, pojemnik na szczotkę do wc czy kubeczki na szczoteczki do zębów. Warto więc zadbać o to, by swoją kolorystyką lub wzorem pasowały do pozostałych elementów wystroju.