Akryle, silikony – jaką farbę wybrać?

Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów farb – nic więc dziwnego, że czasem można mieć problem z dokonaniem wyboru. Najczęściej mówi się jednak o farbach akrylowych i silikonowych, zwłaszcza w kontekście malowania elewacji domu. Ale która z farb jest lepsza? Czym najlepiej kierować się podczas zakupu farby i na co należy zwracać uwagę? 

Jakie są różnice pomiędzy farbą silikonową, a akrylową?

Farba akrylowa jest pozbawiona przykrego zapachu, a więc jest przyjazna dla zdrowia. Do tego jest też wodorozcieńczalna i łatwo się ją rozprowadza. Ma bardzo wysokie krycie, można ją stosować do malowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Na rynku możemy znaleźć ogromną paletę kolorów farb akrylowych, a wśród nich znajdziemy odcienie matowe, satynowe oraz połyskliwe.

Farba silikonowa służy przede wszystkim do malowania elewacji i chroni ściany domu przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Jest przy tym odporna na szorowanie i mycie, nie porasta mchem ani grzybem. Do ściany pomalowanej farbą silikonową kurz przywiera znacznie słabiej, ponieważ po pomalowaniu podłoże staje się elektrostatycznie obojętne. Farby te mają również żywe i trwałe kolory.

Zobacz również  Jak pomalować salon z kominkiem?

Jaki jest stosunek jakości do ceny farb akrylowych?

Przy wyborze odpowiedniej farby często dużą rolę odgrywa cena. W przypadku farby akrylowej, stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry. Poza podstawowym spoiwem, czyli żywicą akrylową, w tej farbie znajdują się także różnego rodzaju wypełniacze, konserwanty i pigmenty, które dobrze wpływają na poziom krycia i trwałość koloru.

Farba akrylowa jest bardzo wydajna i wśród palety kolorów można znaleźć wszystkie najmodniejsze odcienie. Można ją zastosować wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz, na podłożu organicznym i mineralnym.

rodzaje farb

Jakie właściwości posiada farba silikonowa?

Uważa się, że nowe farby silikonowe to duży postęp technologiczny w przemyśle chemii budowlanej. Użyte na zewnątrz domu nie tylko doskonale pokrywają podłoże, ale również chronią je przed wilgocią – na ścianie nie pojawi się więc pleśń i grzyb. Silikonowe spoiwo farby gwarantuje także odporność ścian na szkodliwe działanie deszczu, mrozu oraz innych czynników atmosferycznych, tworzy na powierzchni bardzo trwałą, a jednocześnie elastyczną powłokę. Farbę silikonową można stosować na systemie ocieplenia domu, opierającego się na wełnie mineralnej lub styropianie.

A może farba akrylowo-silikonowa?

Na rynku można znaleźć także farby akrylowo-silikonowe, które łączą w sobie cechy obu rodzajów farb. Są nieco bardziej paroprzepuszczalne niż standardowe farby akrylowe – a więc pozwalają oddychać murom domu. Takie farby są również nieco mniej chłonne. Można też znaleźć farby rozpuszczalnikowe akrylowo-silikonowe, które są bardzo odporne na szorowanie.

Zobacz również  Profesjonalny wzornik kolorów farb

Wybór farby do pomalowania elewacji domu jest często bardzo trudny, zwłaszcza przy nowym budownictwie. Kupując farbę wraz z tynkiem, najlepiej kierować się zasadą – jaki rodzaj tynku, taką wybieramy farbę. Jeżeli więc tynk jest silikonowy, powinno się sięgnąć również po taki sam rodzaj farby.