Drewniana boazeria w łazience – inspiracje

Boazeria przez długi czas była synonimem kiczu, teraz jednak pojawia się w katalogach meblowych jako stylowa ozdoba wnętrz. Jeżeli więc na ścianach Twojej łazienki nadal wiszą ciemnobrązowe deski, nie zmieniaj ich na płytki, lecz sprawdź, jak w nowoczesny sposób wyeksponować piękno tkwiące w drewnie.

Łazienka w bloku jak z pałacu

Możliwości urządzenia wnętrz ze starą boazerią jest bardzo wiele, zanim jednak zaczniesz wprowadzać zmiany, zastanów się, jak duży będzie ich zakres. Czy bierzesz pod uwagę zdjęcie części boazerii oraz wygładzenie ścian w miejscach, z których znikną stare deski? I czy zamierzasz pozostawić boazerię w mieszkaniu tylko do czasu kolejnego remontu, czy też nie planujesz się z nią rozstawać jeszcze przez kilka kolejnych lat? Od odpowiedzi na te pytania będzie zależała skala wprowadzanych przez Ciebie zmian oraz ich koszty.

Boazeria w łazience

Jeżeli nie zraża Cię wynajęcie ekipy do prac remontowych oraz poniesienie kosztów wygładzania ścian, to mając do dyspozycji starą boazerię, możesz łatwo zamienić łazienkę w bloku w pałacowy salonik kąpielowy. Jak tego dokonać? Usuń 2/3 desek, pozostawiając jedynie dolny rząd deseczek, które zaczną pełnić funkcję lamperii. Takie rozwiązanie jest nie tylko ozdobne, ale również bardzo praktyczne, ponieważ pozwoli ochronić ścianę przed wilgocią i zabrudzeniami, które często pojawiają się w okolicach krawędzi łączącej ją z podłogą. Jeśli zdecydujesz się na pałacowy wystrój łazienki, nie zapomnij jednak odpowiednio zabezpieczyć pozostałej części boazerii oraz pokryć jej farbą o kolorze pasującym do wystroju wnętrza, np. modną bielą, błękitem lub jasną szarością.

Zobacz również  5 niezbędnych mebli do salonu

Skandynawskie inspiracje

Jeśli jednak nie dysponujesz funduszami oraz czasem i determinacją, które pozwolą Ci raz na zawsze usunąć lwią część boazerii, pozostaw ją na ścianach, lecz zadbaj przy tym o atrakcyjny wygląd desek. Przede wszystkim wyrównaj więc ubytki, oczyść boazerię z tłustych zabrudzeń i pomaluj na jasny kolor. Do łazienki w stylu skandynawskim pasuje biała paleta barw, lecz możesz poeksperymentować również z modnymi w tym sezonie pastelami, a więc błękitem i miętą lub jasnymi tonami szarości. Dzięki temu pomieszczenie nabierze świeżości i wizualnie się powiększy.

Odnawianie drewnianej boazerii w łazience to duże wyzwanie, lecz efekty mogą przerosnąć Twoje najśmielsze oczekiwania. Warto więc zadbać o deski, które w nowej odsłonie mogą sprawić, że pomieszczenie nabierze oryginalnego charakteru, a jednocześnie będzie świetnie zabezpieczone przed negatywnym działaniem wody.