Jak prawidłowo czyścić sztućce?

Brudne sztućce, czyszczenie

Jak prawidłowo czyścić sztućce?

Trudno wyobrazić sobie codzienne posiłki bez sztućców. W domach i mieszkaniach korzysta się najczęściej z dwóch zestawów sztućców. Jeden przeznaczony jest do codziennego użytku, drugi z reguły zawiera więcej elementów, jest droższy, bardziej ozdobny i wyjmowany z pudełka tylko przy szczególnych okazjach.

Jak zadbać o sztućce, by służyły przez długie lata?

Mycie sztućców po posiłku jest niezbędne, ale niestety to za mało, by sztućce przez lata prezentowały się jak nowe. By zawsze pięknie błyszczały, koniecznie sięgnąć trzeba po specjalne preparaty do czyszczenia sztućców albo skorzystać ze sprawdzonych sposobów, które znały jeszcze nasze babcie.

Warto też pamiętać, że różne sztućce należy czyścić w różny sposób. O sposobie pielęgnacji powinien decydować przede wszystkim materiał, z którego wykonano sztućce.

Czyszczenie sztućców ze stali szlachetnej

Na co dzień w domach korzysta się ze sztućców ze stali szlachetnej. Najbardziej wytrzymały jest stop próby 18/10, ale w niektórych domach wykorzystywane są też sztućce próby 18/0, całkowicie pozbawione niklu. Te ostatnie nie są już tak wytrzymałe, dlatego należy szczególnie o nie zadbać.

Producenci sztućców ze stali nierdzewnej dopuszczają mycie ich w zmywarkach. Te naprawdę dobrej jakości dobrze radzą sobie z wysokimi temperaturami i nawet po latach prezentują się bardzo dobrze. Mimo wszystko można je jeszcze dodatkowo dopieścić. W jaki sposób? Co jakiś czas można zaserwować im kąpiel w wodzie z dodatkiem octu. Odpowiednie proporcje to łyżka octu na każdą szklankę wody. Dobre efekty przynieść też może kąpiel sztućców w pięcioprocentowym wodnym roztworze amoniaku. Można też zdać się na inną ekologiczną metodę na czyszczenie sztućców – na pół godziny zanurzyć je w garnku z wodą, w której wcześniej gotowane były ziemniaki w mundurkach. Warto też docenić sodę. Będzie ona nieocenionym sprzymierzeńcem przy czyszczeniu zagłębień czy wewnętrznych ścianek ząbków u widelców. By osiągnąć najlepsze efekty, sodą należy posypać zmywak, gąbkę lub ściereczkę i starannie czyścić nimi sztućce.

Zobacz również  Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu sypialni?

Sprawdzone sposoby na czyszczenie sztućców platerowanych

Więcej troski i uwagi wymagają już sztućce platerowane, czyli wykonane ze szlachetnego metalu z dodatkiem srebra czy złota. Takich kompletów nie można już myć w zmywarkach, tylko należy zdać się na sprawdzone metody przekazywane często z matki na córkę.

Wskazane jest stosowanie delikatnych środków myjących. Dobrze jest też wykorzystać do czyszczenia miękkie ściereczki i gąbki, które nie porysują powierzchni sztućców.

Istnieją też tanie, skuteczne i przede wszystkim ekologiczne sposoby na wyczyszczenie sztućców. By odzyskały swój początkowy blask, można zanurzyć je na 10 minut w gorącej wodzie po gotowaniu szpinaku, szczawiu lub ziemniaków. Skuteczna jest też kąpiel w wodzie zmieszanej z octem i sodą w proporcjach 5 łyżek octu i 4 sody na trzy litry gorącej wody.

Sztućce zawierające domieszkę srebra najwygodniej jest czyścić na mokro w roztworze wodnym sody i octu. Zwykle półgodzinna kąpiel wystarcza, by sztućce znów wyglądały jak nowe. Zanim jednak schowa się je do pudełka lub zniesie na stał, dobrze jest je starannie wypolerować mięciutką szmatką z bawełny lub flaneli.