Kleje termotopliwe we florystyce

pistolet do klejenia na gorąco

Kleje termotopliwe zyskują sobie coraz więcej zwolenników. Korzystają z nich zarówno specjaliści, jak i amatorzy. Szczególne chętnie sięgają po nie floryści, gdyż kleje termotopliwe pozwalają na tworzenie wyjątkowych dekoracji takich jak bukiety, wieńce, girlandy i wiele innych. A dodatkowo można dzięki nim łączyć różnorodne materiały, co nie jest możliwe przy użyciu innych klejów. Klejem termotopliwym bez problemu połączymy ze sobą między innymi, kwiaty, drewno, fajans, metal i tkaniny.

Kleje termotopliwe – dlaczego warto je stosować we florystyce?

Kleje termotopliwe we florystyce znajdują szerokie zastosowanie głównie ze względu na możliwości łączenia różnorodnych materiałów. Specjalistyczne pistolety do klejenia na gorąco przeznaczone dla specjalistów z dziedziny florystyki posiadają z reguły wydłużoną dyszę i spust pozwalający na długotrwałą pracę bez zmęczenia rąk. Pistolety te posiadają również możliwość regulacji szybkości pracy pistoletu oraz temperatury, do jakiej podgrzewane są kleje. Najczęściej używane są sztyfty o szerokości 12 mm, co daje najbardziej optymalne efekty. Dostępne są też grubsze sztyfty – 18 mm, które sprawdzają się przy większych kompozycjach. W pracach florystycznych przydaje się też funkcja spray. W tym trybie pracy pistolet wypuszcza z siebie cienkie nitki kleju, które sprawdzą się w przypadku klejenia delikatnych kwiatów oraz pokrywaniu klejem dużych płaszczyzn. Coraz więcej producentów oferuje też kleje kolorowe, dzięki czemu można ich odcień dopasować go do barwy klejonej powierzchni.

Zobacz również  Gdzie najlepiej stosować kleje na gorąco

Kleje termotopliwe we florystyce – jaka temperatura do klejenia?

Standardowe pistolety do klejenia na gorąco podgrzewają klej do temperatury około 200 stopni. Jednak we florystyce zastosowanie znajdują pistolety tak zwane low temperaturę, czyli niskotemperaturowe. Podgrzewają one klej do temperatury ok 100-120 stopni. Jest to bardzo ważne, kiedy chcemy skleić bardzo delikatne materiały, jak suszone kwiaty czy tekstylia. Dzięki niskiej temperaturze klej można także formować ręcznie, kiedy jest to konieczne.

Tego typu pistolety często wykorzystywane są również w rękodzielnictwie, szczególnie przy produkcji delikatnej biżuterii z materiału.