ABC malowania – przełam monotonię wzorem

 

Child painting wall

 

Jeszcze kilka lat temu wszystkie mieszkania wyglądały tak samo, a szczytem designu w dziedzinie ściennej dekoracji był kamień wątpliwej urody. Królowały papierowe tapety i nudne wzory. Obecnie możemy sobie pozwolić na dekoracyjne szaleństwa, a to, co wybierzmy, zależy tylko od naszej fantazji.

Ciekawe efekty dekoracyjne

Możemy po prostu pomalować ściany farbą, a ciekawym pomysłem jest użycie produktu w oryginalnym kolorze lub nałożenie go za pomocą specjalnej techniki malarskiej. W sklepach znajdziemy farby w różnych kolorach. Zastosowanie efektów dekoracyjnych na jednej ze ścian pozwoli na podkreślenie urody wnętrza. Jeśli w pokoju jest ciekawy detal architektoniczny, podkreślmy jego urodę. Niezwykłe oryginalnie i ładnie wyglądają efekty dekoracyjne, w których wykorzystuje się strukturę. Na gładką powierzchnię nakłada się masy szpachlowe, mieszanki wapienne, tynki dekoracyjne lub farby strukturalne, za pomocą których tworzy się różne wzory. Możemy wykorzystać specjalne farby strukturalne, których gęsta konsystencja pozwala na stworzenie imitacji wielu materiałów wykończeniowych: betonu, metalu, kamieni czy materiałów, takich jak len aksamit. Spektakularne efekty dekoracyjne dają tynki strukturalne o wyraźnej strukturze i kolorze.

A może modny beton?

Wspaniałe wygląda beton, który nadaje wnętrzu industrialnego charakteru i doskonale pasuje do wnętrz minimalistycznych. Beton strukturalny daje duże możliwości aranżacyjne, gdyż występuje w wielu kolorach i strukturach. Betonowa ściana wygląda nieco surowo, ale w pokoju wystarczy umieścić także elementy drewniane, by ocieplić wnętrze. Świetnie będzie wyglądać także we wnętrzu stylizowanym na loft. Główną cechą tego stylu jest specyficzny, niedokończony wygląd, gdzie łączy się gładkie i chropowate powierzchnie, co nawiązuje do wyglądu hal przemysłowych. Urządzona minimalistycznie przestrzeń pozwala na wyeksponowanie pięknej ściany, a sprawdzi się tu wspomniany beton, a także tynk strukturalny. Surowy wygląd przełamie niezwykle dekoracyjna farba z delikatnym efektem brokatu, który sprawia, że ściany delikatnie błyszczą.

Zobacz również  Cechy farby silikonowej. Gdzie można ją używać?

 

boy painting a wall blue sky with clouds

A może naklejki?

 

Modnym i praktycznym narzędziem dekoracji wnętrz są naklejki ścienne, które można stosować w całym domu. Naklejki na ścianę są zazwyczaj produkowane z samoprzylepnej folii PCV o matowej lub błyszczącej powierzchni. Klej pokrywający naklejki pozwala stosować je na różnych typach powierzchni. Naklejki na ściany są sprzedawane w zoptymalizowanych rozmiarach, dzięki czemu ich transport oraz montaż na ścianie nie przysparzają większych trudności. Możemy wybrać aplikacje w różnych wzorach, a jeśli dobrze je nakleimy, będą wyglądały jak namalowane.

Wykorzystanie atrakcyjnych efektów dekoracyjnych nie wymaga przeprowadzenia wielkiej rewolucji. Wystarczy użyć dekoracyjnej farby lub ciekawej struktury, by podkreślić urodę ścian. W takim wnętrzu wszystkie dodatki nabiorą nowego charakteru.