Co powinniśmy wiedzieć przed malowaniem pokoju?

malerzubehr bunte Wand

 

Przed przystąpieniem do prac malarskich konieczne jest odpowiednie przygotowanie ściany do aplikacji farby oraz prawidłowy wybór narzędzi. Nie bez znaczenia jest również sposób, w jaki będzie się pociągało pędzlem. Nieumiejętna technika nakładania farby może przynieść  opłakane skutki. Warto wiedzieć też, jakich zasad przestrzegać dobierając kolor farb do wnętrz.

 

Jak dobrać kolor farb do wnętrz?

 

Wybierając kolory farb do wnętrz należy wziąć pod uwagę, że powinny one współgrać z aranżacją danego pomieszczenia. Najlepiej, aby każdy kolor był gustownie dopasowany do atmosfery, jaką chce się stworzyć w danym pokoju.

 

Trzeba pamiętać, że do małych wnętrz wskazane są jasne kolory, które są w stanie odbić duże ilości światła. Jasne farby dodadzą w tym przypadku wrażenie o wiele większej przestrzeni, niż wskazuje na to rzeczywisty metraż.

 

W przestronnych, dużych salonach można już natomiast pokusić się o intensywne, ciemne kolory farb do wnętrz. Tam nie będą one przytłaczać lokatorów, wręcz przeciwnie – sprawią, że pokój stanie się o wiele bardziej przytulny.

 

Konkretne kolory farb do wnętrz wybiera się zwykle na samym końcu. Gdy już zostanie podjęta decyzja dotycząca koloru podłóg oraz stylu umeblowania, a także rodzaju dodatków – wówczas dopiero sięga się po barwę farby.

Zobacz również  Czym są lazury?

 

Jak dobrze przygotować ścianę do malowania?

 

Zanim zacznie się nakładać farbę, należy dokładnie przyjrzeć się w jakim stanie jest powierzchnia, na którą chce się ją nałożyć. Czy konieczne jest usunięcie łuszczących się starych warstw emulsji? Czy ściana ma pęknięcia lub inne uszkodzenia, które trzeba naprawić? Czy trzeba pozbyć się pleśni lub luźnego tynku? W większości przypadków odpowiedź brzmi: tak. Trzeba poświęcić najpierw czas na naprawdę solidne odkurzenie i odtłuszczenie ściany, a dopiero później rozpocząć malowanie.

Painting in red

Jakie są optymalne warunki podczas malowania?

 

W czasie nakładania farby powinno się zadbać, aby temperatura oscylowała pomiędzy 18 a 25 stopni Celsjusza. Dla pewności warto zapoznać się z zaleceniami, które umieścił na puszce czy wiaderku z farbą jej producent. Zwykle jest tam dokładnie opisane, jakie będą najlepsze warunki otoczenia w trakcie malowania.

 

W jaki sposób i jakimi narzędziami aplikować farbę ?

 

Najpopularniejszą techniką jest po prostu malowanie z góry na dół lub tzw. technika na literę „V”. Niektórzy chwalą też zasadę malowania „mokrego brzegu”. Polega ona na przerwaniu malowania dopiero wówczas, gdy cała powierzchnia ściany została już pokryta świeżą emalią.

 

Duże i gładkie powierzchnie maluje się wałkiem, a drobne elementy i brzegi bardziej precyzyjnym narzędziem czyli pędzlem. Do malowania będzie również potrzebna plastikowa kuweta oraz taśma malarska.

Zobacz również  Jak pomalować salon z kominkiem?