Światło bezpieczne dla oczu – czyli jakie?

Najbezpieczniejszym światłem dla ludzkiego oka jest oczywiście naturalne światło słoneczne – przez wieki ludzkość korzystała wyłącznie z tego rodzaju oświetlenia. Wraz z wynalezieniem żarówki zmieniło się podejście ludzi kwestii zdrowia oka – dzięki sztucznemu światłu można było pracować nawet do późnej nocy. Sztuczne światło, choć daje człowiekowi większą swobodę, może oddziaływać negatywnie na kondycję oczu. Jakie zatem światło jest bezpieczne dla oczu?

Zwróć uwagę na barwę

Choć wielu specjalistów postuluje, by przy wyborze odpowiedniego oświetlania zwracać uwagę na natężenie światła, warto mieć na uwadze również jego barwę. By zapewnić sobie doskonały wzrok, najlepiej korzystać z żarówek, które wydzielają światło najbardziej zbliżone w swojej barwie do światła słonecznego. Kolor światła wyrażany jest w Kelwinach i oznaczony literką „K”. Taki symbol zawsze znajduje się na opakowaniu żarówki.

Wyróżnić możemy trzy rodzaje światła: zimne, neutralne i ciepłe. Niskie wartości na skali Kelwina, które mieszczą się w przedziale 2700-3200 K, oznaczają światło o barwie ciepłej – tradycyjna żarówka ma 2800 K. Barwy neutralne światła to te, które mieszczą się w przedziale od 4000 do 5000 K. Barwy zimne to te powyżej 6000 K. Im wyższa wartość, tym bardziej odcień światła wpada w kolor niebieski. Takie światło charakterystyczne jest dla oświetlenia ledowego. Pewną ciekawostką może być fakt, że płomień świecy ma barwę 1800 K, a czyste niebo w słoneczny dzień barwę 20000 K. Barwy światła mogą być oznaczane również symbolami literowymi, gdzie WW (warm white) oznacza barwę ciepło-białą, CW (cool white) chłodno-białą, a CDL (cool daylight) oznacza światło dzienne.

Zobacz również  Czym charakteryzuje się gniazdo elektryczne potrójne?

Jaka barwa światła do wnętrza?

Barwy światła nadają nastrój i tworzą atmosferę oświetlenia – inne światło będzie dobre do pracy, a inne do wypoczynku. Barwa dzienna doskonale sprawdza się w miejscu, gdzie odbywa się praca wymagająca wysiłku wzrokowego. Barwy chłodno-białe najczęściej wykorzystywane są do oświetlania korytarzy, przedsionków – tu doskonale sprawdzą się lampy dekoracyjne Argon Rodos. Lampy o barwie chłodno-białej wykorzystuje się również do oświetlenia zewnętrznego w parkach i przestrzeni miejskiej. Barwa biała idealnie sprawdzi się do oświetlania miejsc służących odpoczynkowi i relaksowi.

Dlaczego tak ważne jest to zróżnicowanie? Ponieważ w każdym z tych miejsc wymagana jest inna aktywność naszego wzroku – dobieranie właściwego oświetlenia do sytuacji i wykonywanej pracy wzrokowej sprawia, że oko nie jest nadmiernie eksploatowane i nie męczy się tak szybko.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobór oświetlenia powinien odbywać się przede wszystkim ze względu na jego przeznaczenie oraz atmosferę, jaką ma tworzyć. Niektóre zestawienie barwy światła i jego natężenia może być odbierane przez oko jako nienaturalne, nieprzyjemne, nadmiernie ciepłe lub zimne, męczące. Może być również całkowicie odwrotnie – oko w pewnych przypadkach może „czuć się” komfortowo, a tym samym zapewnia to zachowanie jego zdrowia.