Wystrój salonu – najciekawsze pomysły

 Mówi się, że salon to serce domu. Pomieszczenie, w którym przyjmujemy gości, spotykamy się, urządzamy przyjęcia. Ważne, aby to miejsce było reprezentatywne i mówiło dużo o elegancji i klasie właściciela lokum. Panujące trendy dają nam niemal nieograniczoną swobodę wyboru mebli, dodatków oraz kolorystyki. Nie musimy się więc martwić, że nasz osobisty gust będzie w konflikcie z obecną modą. Warto jednak przyjrzeć się najświeższym trendom w dziedzinie wystroju wnętrz i poznać pomysły na ciekawą aranżację salonu. 

salon

Salon w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to przede wszystkim biel, surowość marmuru oraz cegieł, błysk lamp i świec oraz stylowy minimalizm. Dlaczego takie rozwiązania stały się popularne? Polacy docenili przede wszystkim schludność oraz ład, który dominuje w salonach urządzonych na wzór Skandynawii, a także dużą funkcjonalność rozwiązań. Tutaj wszystko do siebie pasuje i nic nie zostało dodane przypadkowo. Futrzany dywan koresponduje z oryginalnym żyrandolem, lustro w złotej ramie pasuje do pozłacanych ozdób, kanapa została wręcz zarzucona różnorodnymi poduszkami, tworząc z nimi idealną symbiozę.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

  • Aby powiększyć optycznie wnętrze, ściany maluje się na biało. Rzadziej spotykane warianty to jasnoszary oraz odcienie pastelowe. Modną ozdobą ścian w stylu skandynawskim jest płytka oraz cegła.
  • Surową biel łamiemy wyrazistymi dodatkami, może to być drewno, kolorowe krzesła lub metalowe dekoracje. Coś, co przebije kolor ścian i doda charakteru.
  • Kolejną zasadą stylu skandynawskiego jest bliskość z naturą, wybieraj przede wszystkim drewniane materiały, odpuść sobie skórzane kanapy.
  • Postaw na światło. Delikatne świeczki, modne obecnie „cotton balls” oraz łańcuchy świetlne to niezbędne elementy wystroju każdego salonu.
Zobacz również  Sypialnie w stylu glamour

 

Styl klasyczny – elegancja i tradycja

Przeciwieństwem salonu w stylu skandynawskim jest bardziej tradycyjne rozwiązanie – styl klasyczny. Taki salon, kiedy jest odpowiednio urządzony, może być naprawdę elegancki, a zarazem bardzo przytulny, odpowiedniejszy dla większych rodzin z dziećmi. Na środku powinna znajdować się wielka kanapa, która pomieści wszystkich domowników, a często także przybyłych gości. Niezbędny wydaje się także stolik kawowy, można wybrać taki ze zdobionymi nogami. Rola takiego stolika jest nieoceniona. Tworzy on swoistą więź pomiędzy domownikami, kiedy odpoczywają razem po obiedzie, czy spotykają się po pracy.

Jak urządzić salon w stylu klasycznym?

  • Dodatki powinny nawiązywać do rodzinnej atmosfery, którą tworzymy w domu. Dużo razem ze zdjęciami domowników i rodzinnych pamiątek to podstawa.
  • Taki salon to ciepłe kolory (beż, brąz) oraz klasyczne meble – duża kanapa, fotele, stolik kawowy.
  • Jadalnie występuje często, jako część salonu. Klasyczny salon może także łączyć się z kuchnią.
  • Warto wybrać duży, ciepły dywan, aby stworzyć miejsce zabaw dla dzieci.
  • Doskonale się sprawdzi cegła ręcznie formowana z klinkieru, nadając pomieszczeniu jedyny w swoim rodzaju nastrój .

 

Można stwierdzić, że ile ludzi, tyle gustów, i tak naprawdę, każdy widzi swój wymarzony salon w innym stylu. Panujące obecnie trendy bazują na przeciwieństwach, jedno stawiają na nowoczesność, inni wybierają bardziej klasyczne rozwiązania. Nasz salon to bardzo ważne miejsce w domu, dlatego istotne jest, abyśmy po prostu czuli się tam swojsko i jak w domu.

Zobacz również  Jak wybrać dobrej jakości meble?