Jaki klimatyzator dla alergika?

Osoby borykające się z różnego rodzaju alergiami nawet w domu nie mogą czuć się w pełni bezpieczne. Szkodliwe i drażniące pyłki czy inne zanieczyszczenia osadzają się na meblach i innych przedmiotach. Przy każdym ruchu powietrza zaczynają w nim krążyć i drażnić drogi oddechowe oraz oczy. Czy istnieje klimatyzator dla alergików? Jeśli tak, jak on wygląda?

Klimatyzator dla alergika – czyli jaki?

Gama dostępnych w sklepach klimatyzatorów sprawia, że z łatwością każdy znajduje model idealny dla siebie. W gronie zadowolonych z zakupu klientów mogą znaleźć się również alergicy, gdyż współczesne sprzęty tego typu są niezwykle funkcjonalne. Alergicy powinny szukać odpowiednich dla siebie urządzeń wśród sprzętów ściennych. Są one wyposażone w różne filtry pochłaniające zanieczyszczenia, których nie mają choćby klimatyzatory kanałowe.

Urządzenie ścienne zasysa powietrze w górnej części, po czym chłodzi je i dokładnie filtruje. Uzupełniający dla całego tego procesu jest wydmuch powietrza – nie tylko jest ono chłodne, ale też pozbawione zanieczyszczeń. Dzięki temu możemy bez obaw wziąć głęboki wdech, gdyż w pomieszczeniu nie krążą żadne pyłki, roztocza ani inne drobnoustroje.

Jakie funkcje powinien mieć klimatyzator dla alergików?

Dobrej jakości klimatyzator musi przede wszystkim cicho pracować, zużywać mało energii i estetycznie się prezentować. Urządzenie do domu zamieszkiwanego przez alergika powinno być też wyposażone w jonizator plazmowy. Wytwarza on bardzo dużą liczbę skupisk jonów, których zadaniem jest przechwytywanie oraz neutralizowanie wirusów i bakterii. Dodatkowym atutem sprzętów z jonizatorem plazmowym jest to, że eliminują również nieprzyjemny zapach powstający w pomieszczeniu (dlatego są one polecane do montażu m.in. w piwnicach).

Zobacz również  Kleje na gorąco - co można kleić?

Większość nowoczesnych klimatyzatorów posiada ten specjalny system. Jak pokazują badania, już po 60 minutach pracy takiego sprzętu z powietrza usuwane są niemalże wszystkie bakterie i inne drobnoustroje (nawet do 99,9%). Oznacza to, iż jonizator plazmowy rzeczywiście jest bardzo skuteczny. To pozwala poczuć się alergikom swobodnie we własnym domu i daje im możliwość oddychania czystym powietrzem.

Jak poprawnie korzystać z klimatyzatora?

Klimatyzator dla alergika nie będzie sprawował się idealnie, jeśli nie będziemy wiedzieć, jak poprawnie należy z niego korzystać. Przede wszystkim trzeba pamiętać o jego regularnym czyszczeniu (wszystkie klimatyzatory, niezależnie od rodzaju, powinno się utrzymywać w nienagannej czystości). W ten sposób możemy zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów w urządzeniu. Klimatyzacja powinna być oczyszczana co kilka miesięcy, w tym celu najlepiej zgłosić się do profesjonalistów, którzy zajmują się tym na co dzień. Będziemy mieć wtedy pewność, że nasz sprzęt rzeczywiście jest czysty.

Drugi, uzupełniający krok do zachowania pełnej funkcjonalności klimatyzatora to regularna wymiana filtrów. Zwykle w instrukcji dołączonej przez producenta znajduje się informacja o tym, jak często znajdujące się w urządzeniu filtry powinno się wymieniać na nowe i nie należy jej ignorować.