Gdzie najlepiej stosować kleje na gorąco

Kleje hot melt to uniwersalne substancje klejące, które można stosować zarówno w warunkach domowych, jak i w przemyśle. Tego typu spoiwa mają wiele zastosowań, a niektóre łączą tak mocno, że mogą zastępować zgrzewy punktowe i nitowanie. Świetnie łączą także karton czy plastik z metalem. Gdzie jeszcze stosuje się kleje hot melt?

Czym są kleje hot melt?

Klej hot melt to jednoskładnikowy klej poliuretanowy, który utwardza się za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Tego typu spoiwo nakłada się w stanie płynnym, co oznacza, że przed użyciem klej trzeba rozpuścić, nagrzewając do temperatury około 150˚C. Po nałożeniu spoiwo szybko się ochładza, więc klejone powierzchnie trzeba łączyć szybko i sprawnie, mocno dociskając.

Czy kleje hot melt przydają się w domu?

Za pomocą kleju hot melt skleimy zepsute zabawki, podkleimy karton czy wykonamy ozdobną kartkę. Kleje na gorąco wykorzystamy do prac naprawczych, majsterkowania, a także realizacji hobby. Są świetnym wyborem także wtedy, gdy odklei się listwa przypodłogowa lub inny element wyposażania. Można nimi wzmacniać także łączenia składanych mebli. Kleje termotopliwe są całkowicie bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego, więc bez obaw możemy ich użyć do klejenia połamanych dziecięcych zabawek, gdyż nie wydzielają szkodliwych oparów. Pamiętajmy, że w komplecie z laskami kleju hot melt musimy kupić odpowiednie narzędzie grzewcze. Kleje tego typu na użytek domowy kupuje się w laskach, które wprowadza się do dostosowanego do nich pistoletu, który podłączamy do prądu. Klej trzeba porządnie rozgrzać, a gdy osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy.

Zobacz również  Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

Zastosowanie klejów hot melt w przemyśle meblowym

Spoiwa hot melt znajdują szerokie zastosowanie także w przemyśle. Najczęściej spotkamy je w stolarniach, gdyż mocno i trwale łączą różne powierzchnie. Za pomocą klejów na gorąco przykleja się forniry o dużej powierzchni i laminuje się folie techniczne. Służą także jako masy zalewowe do otworów po sękach, a wypełnione nimi braki w drewnie są elastyczne i wytrzymałe. Nakłada się je za pomocą pistoletów do kleju termotopliwego. Kiedy powierzchnia klejenia jest duża, spoiwo przelewa się ogrzewanymi wężami o różnych długościach i średnicach.
Kleje hot melt mają wiele zalet i są bardzo uniwersalne, więc będziemy ich używać do łączenia ze sobą różnych elementów. Znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w domu, więc warto zaopatrzyć się w takie spoiwo, które z pewnością będzie przydatne podczas naprawiania wielu domowych awarii.