Płytki łazienkowe dla każdego

Łazienka – pomieszczenie niezbędne w każdym domu, gdzie można się odświeżyć, zrelaksować, ale także wziąć kąpiel czy zrobić pranie. Do wykończenia łazienek najczęściej wybieramy płytki ceramiczne. Dostępna w sklepach oferta płytek łazienkowych jest bardzo różnorodna i każdy z nas może urządzić ją w dowolnym stylu.

Jakie płytki na ścianę ?

Na ściany w łazienkach najczęściej stosuje się glazurę. Dostępna jest w wielu kolorach i wzorach. Wybierając je w sklepie, pamiętajmy, że powinny być one odporne na wszelkiego rodzaju środki chemiczne, które stosujemy przy dezynfekcji i czyszczeniu. Jeśli chodzi o ścieralność, wystarczy, gdy będą miały trzecia klasę ścieralności (naturalnie mogą mieć wyższą).

Na ściany w łazience stosuje się również terakoty, czyli płytki kamionkowe, szkliwione o powierzchni gładkiej lub z fakturą. Najpopularniejsze jest jednak układanie na ścianach łazienek mozaiki łazienkowej (ceramiczne, skalane, z terakoty). Są to kompozycje małych kostek ciętych z większych kafelków. Można je układać w różne wzory i kompozycje. Daje to wiele możliwości do stworzenia niepowtarzalnych aranżacji.

Płytki łazienkowe w dwóch odsłonach

Co na podłogę ?

Płytki podłogowe w łazience również muszą być odporne na czyszczące środki chemiczne. Bardzo ważne jest by były również antypoślizgowe, zwłaszcza jeśli mają być położone pod prysznicem. Dobrze sprawdza się tutaj gresy porcelanowe, które są jednorodne w swej strukturze i odporne na  ścieranie, plamienie, a także środki chemiczne. Ponadto na podłogi w łazienkach stosuje się również terakotę oraz klinkier szkliwiony.

Zobacz również  Czym kierować się przy wyborze wentylatora?

Jakie stosować rozmiary?

Jeśli chodzi o kształty i kolory, to mamy do wyboru bardzo szeroką ofertę płytek łazienkowych. Najpopularniejsze są płytki w rozmiarze 10×10 cm lub 10×20 cm. Nadają wnętrzu lekkości. Nadają się do małych i ciasnych  łazienek. Bardzo popularne są mozaiki łazienkowe – w formie kwadratów, rombów czy kółek. Służą jako element dekoracyjny, tworzący wzór, obraz lub dekoracyjna listwę. Natomiast płytki wielkoformatowe (30×60 cm, 60×100 cm) tworzące jednolite powierzchnie, poleca się głównie do dużych i przestronnych łazienek.

Wybór materiałów i kolorów jest ważnym etapem w aranżacji łazienki. Wybór płytek łazienkowych w dużym stopniu decyduje o charakterze jaki nadamy naszej łazience. Niech stanie się pomieszczeniem, w którym wszyscy domownicy czują się swobodnie.