Jakie wybrać farby akrylowe ?

Malowanie mieszkania to duże wyzwanie. Zazwyczaj najwięcej czasu pochłania wybór koloru, który będzie pasował do koncepcji wnętrza. Dopiero w drugiej kolejności decydujemy się na rodzaj farby – najczęściej są to farby akrylowe, które jednak różnią się właściwościami. Jak wybrać najlepszą z nich?

Idealne do salonu

A także do wszystkich pomieszczeń, w których nie ma wilgoci i nie występuje ryzyko szybkiego zabrudzenia ścian. Farby akrylowe można wprawdzie szorować, ale nie tak mocno jak farby lateksowe, które też lepiej sprawdzą się w łazience, kuchni oraz pomieszczeniu na narzędzia. Akryle wybierzmy do ozdobienia ścian w pokojach, które nie są zbyt mocno nasłonecznione, ponieważ światło słoneczne zmniejsza trwałość koloru. Może się więc okazać, że po 3-4 latach słoneczna sypialnia przebarwi się na odcień, który nie będzie już spełniał naszych oczekiwań. Wybierajmy raczej spośród jasnych odcieni – bieli, beżu, błękitu lub delikatnych tonów barwy groszkowej. Dzięki temu zrekompensujemy sobie brak słońca, a dodatkowo pomalowane jasnymi kolorami pomieszczenia będą wydawały się większe i bardziej przestronne.

Przedpokój, salon z jednym lub dwoma oknami oraz pomieszczenia usytuowane po północnej stronie domu to miejsca, które w pełni uwidocznią wszystkie zalety farb akrylowych. Jeżeli postanowimy pomalować nimi duże powierzchnie, to z pewnością odczujemy różnicę w portfelu, ponieważ ich zakup jest tańszy niż na przykład farb lateksowych. Warto dodać, że w tej sytuacji oszczędność nie idzie w parze z gorszą jakością, więc niższe koszty zdecydowanie przemawiają za akrylami.

Zobacz również  Profesjonalny wzornik kolorów farb

Farby akrylowe w trzech kolorach

Dekoracja i ochrona przed zabrudzeniami

W przypadku miejsc, które mogą być narażone na nieco większe zabrudzenia – tj. wewnętrzne kolumny, o które często ocieramy się przechodząc, wybierzmy raczej farby akrylowe satynowe, które są bardziej odporne na zabrudzenia.

A co zrobić, gdy farba ma stanowić nie tylko skuteczną barierę przed brudem, ale również dekorację starych, nierównych ścian? Dobrym wyborem będzie w tej sytuacji antyrefleksyjna farba akrylowa, która maskuje niedoróbki szpachlarza (szczególnie na suficie) oraz wybrzuszenia powstałe po zdjęciu tapety. Tego typu farba eliminuje też smugi oraz – podobnie jak inne akryle – nie wydziela nieprzyjemnego zapachu podczas malowania.

W przypadku mniejszych nierówności wystarczy zwykła matowa farba, która odbije światło od powierzchni ściany i tym samym optycznie zwiększy estetykę pomieszczenia. A przy tym nada pokojom eleganckiego charakteru.

Dzięki odpowiednio dobranym farbom akrylowym możemy nie tylko zwiększyć dekoracyjność pomieszczeń i uniknąć osadzania się na ścianach nadmiernych zabrudzeń, ale również wizualnie wygładzić ściany. Po wybraniu kolorów do naszego mieszkania nie zapomnijmy więc poświęcić trochę czasu na sprawdzenie właściwości poszczególnych farb akrylowych.