Kolory ścian do jasnych mebli

Jasne meble w kuchni

Masz białe meble w mieszkaniu i planujesz remont? Nie wiesz, jakie kolory ścian wybrać, aby współgrały z całym wyposażeniem? Oto kilka podpowiedzi, które ułatwią Ci podjęcie właściwych decyzji i dzięki którym raz na zawsze pokonasz dylematy.

Jak wybrać kolory ścian do jasnych mebli? Zasady, które Ci pomogą!

Na samym początku zanim zdecydujesz się na malowanie dokładnie przeanalizuj własne upodobania kolorystyczne i dostosuj je do swojej wizji na dane pomieszczenie. W ten sposób będziesz mieć kilka, wybranych kolorów, o których marzysz i z łatwością dostosujesz je do zasad aranżacyjnych. Ponadto zaoszczędzisz też mnóstwo czasu na wyborze ostatecznej palety. Pomocna jest też szczegółowa analiza posiadanych mebli, która pomoże Ci w ustaleniu konkretnych kolorów. Pierwszą zasadą, jaka obowiązuje podczas malowania to wybranie ciemnych kolorów ścian, które z białymi meblami tworzą świetny kontrast. Podobna reguła obowiązuje też przy odwrotnej sytuacji – gdy posiadasz ciemne meble, najlepiej wybrać jasne kolory ścian, aby zachować harmonię w danym wnętrzu.

Podczas decyzji pomocne mogą być też informacje jakie kolory farb należy odrzucać na samym początku. Takie rozwiązanie sprawi, że automatycznie zawęża się pole interesujących Cię barw i możesz w prosty sposób wybrać farby do pokoju. Inną, równie ciekawą zasadą jest dostosowywanie barw do rozmiaru danej przestrzeni. Jeśli masz do pomalowania mały pokój stosuj jasne, stonowane kolory. Natomiast w przypadku większych powierzchni bez problemów możesz postawić na nietypowe kolory farb, które ożywią przestrzeń i sprawią, że będzie bardzo klimatyczna i jedyna w swoim rodzaju. Chłodne kolory takie jak błękity czy zielenie, które sprawiają wrażenie kojących barw są dobrym rozwiązaniem do sypialni, jadalni i salonu. W przypadku gabinetu, pokoju dziecięcego czy pokoju dla gości warto pokusić się o kreatywną paletę barw energetyzujących takich jak: pomarańcze, czerwienie, fiolety czy brązy.

Zobacz również  ABC malowania – przełam monotonię wzorem

Przydatne wskazówki dla każdego

Nadal masz wątpliwości jakie farby do pokoju wybrać? Przy ich wyborze musisz pamiętać o wielkości danego pomieszczenia, kolorach mebli, wskazówkach aranżacyjnych i o tym, aby nie przesadzić z wyborem barw. Zbyt różnorodne odcienie farb mogą sprawiać wrażenie, że jest ich za dużo i powodować, że określona przestrzeń szybko stanie się przytłaczająca. Główną zasadą aranżacyjną jest to, aby zachować odpowiednią harmonię pomiędzy wielkością, a umiejętną grą kolorów.

Dużą rolę odgrywa też światło. Jeśli dane pomieszczenie jest bardzo dobrze oświetlone, wtedy nie straszne mu kontrastujące barwy. Ponadto taka zasada sprawi, że przestrzeń stanie się bardziej przestronna. Odpowiednia ilość światła przy doborze właściwych kolorów pozwala na odwrócenie uwagi od niemodnych mebli, dlatego warto o tym pamiętać. Możesz również skorzystać z klasycznych połączeń barw, jeśli nadal masz wątpliwości, jakie kolory pasują do danego miejsca w Twoim domu. Najczęściej wybierane są barwy neutralne, które kojarzą się z wysoką estetyką i uniwersalnością.