3 wskazówki dotyczące malowania dachu

Dach każdego roku wymaga dokładnych oględzin w celu sprawdzenia, czy nie wymaga przeprowadzenia naprawy. Wiosna to idealny moment na przegląd zadaszenia i prace remontowe. W przypadku dachu z blachy niezbędna jest jego okresowa renowacja. Wymaga ona odpowiedniego przygotowania oraz wyposażenia w niezbędne przedmioty typu farba dachowa. Dowiedz się, jak ją wybrać i właściwie zaaplikować.

Zacznij od przeglądu technicznego stanu dachu i przygotowania go do malowania

W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan techniczny dachu przed przystąpieniem do jego malowania. Zadaszenie blaszane jest narażone na działanie skrajnych temperatur i podatne na odkształcenia. Ma tendencję do kurczenia się oraz fałdowania. Niepozorne pęknięcia na blasze mogą stać się bardzo problematyczne, ze względu na ryzyko powstania w późniejszym czasie korozji. Dochodzi do łuszczenia się farby i jej odpryskiwania. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie powierzchni, która ma zostać pomalowana. Ponadto z dachu należy usunąć wszelką roślinność.

Niezbędne jest także zeskrobanie starej farby dachowej i taśmy klejącej. Warto przetrzeć oczyszczoną powierzchnię papierem ściernym celem uzyskania matowej powierzchni. Korozję i rdzę także należy zeszlifować przy pomocy papieru ściernego lub drucianej szczotki. Powstałe ubytki powinny zostać odtłuszczone odpowiednimi preparatem, a następnie oczyszczone wodą. Niezbędne jest także zagruntowanie dachu, aby zwiększyć przyczepność farby. Warto też użyć podkładu antykorozyjnego w celu przeciwdziałania powstawaniu rdzy.

Zobacz również  Jakie wybrać farby akrylowe ?

Jak będzie najlepsza farba na dach?

Farba do dachu powinna posiadać odpowiednie właściwości. Nie jest zalecane, aby używać zwykłego produktu przeznaczonego do metalu. Dobrej jakości farba do malowania dachu z blachy wyróżnia się odpornością na promieniowanie ultrafioletowe. W ten sposób zmniejsza się jej podatność na pękanie, kredowanie i kruszenie. Farby na dach cechują się wysokimi właściwościami mechanicznymi. Ich zadaniem jest stworzenie elastycznej powłoki membranowej.

Farby na dach dobrze współpracują  z blaszaną powierzchnią i zachowują przez długi czas swoje właściwości. Przy wyborze farby należy sprawdzić, czy cechuje się świetną przyczepnością i trwałością koloru. Musi być odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, to samo dotyczy zanieczyszczeń. Istotna jest także jak najniższa zawartość szkodliwych lotnych związków organicznych.

W jaki sposób aplikować farbę dachową?

Do malowania dachu warto przystąpić w pogodny dzień. Nie powinno być jednak gorąco, ponieważ farba będzie zbyt szybko schła, przez co nie powstanie trwała powłoka. Zaleca się malować dach przy temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza. Należy pamiętać także o dokładnym wymieszaniu farby. Do jej aplikowania sugerujemy użyć wałka (najlepszy przy dużych powierzchniach) lub pędzla (mniejsze elementy typu rynny i parapety). Bardzo ważne jest to, aby przeciwdziałać powstawaniu pęcherzyków powietrza pod farbą. Jedna warstwa farby to za mało, należy aplikować co najmniej dwie lub nawet trzy. Oczywiście warto pamiętać  o zachowaniu kilkugodzinnego odstępu między nakładaniem kolejnych warstw farby dachowej.

Zobacz również  Cechy farby silikonowej. Gdzie można ją używać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *