Pistolety do kleju są używane przez wiele osób przy różnych projektach, zarówno w domu, jak i w środowisku przemysłowym. Kiedy powstawały, były po prostu przeznaczone do klejenia podeszew butów. Dziś jednak ludzie znaleźli dla nich szeroki zakres zastosowań, takich jak obróbka drewna, rekreacja, produkcja detaliczna, pakowanie.
Głównym celem, dla którego tworzy się ręczne pistolety mechaniczne do kleju jest sklejanie elementów ze sobą, dlatego optymalne wyniki wymagają nie tylko kleju topliwego, ale takiego, który jest kompatybilny z pistoletem. Współczynnik kompatybilności jest zwykle oparty na materiałach i rozmiarach klejów topliwych, ponieważ mogą się one znacznie różnić. Klej topliwy może składać się z polimerów termoplastycznych, żywic, a nawet wosków o różnych wymiarach. Powodem, dla którego istnieje tak wiele różnych składów chemicznych, jest to, że pistolety do kleju nie mają takiej samej wydajności. Niektóre z nich wytwarzają twardszy produkt klejowy, podczas gdy inne wytwarzają jedną z bardziej miękkich odmian. Ponadto różnią się kolorami w zależności od potrzeb. Stopy są również zwykle wodoodporne i są zbudowane tak, aby wytrzymać obróbkę chemiczną, jednak nie nadają się do długotrwałych zastosowań w wysokich temperaturach ze względu na wpływ, jaki mają na nie te temperatury.
Jak działają?
Wymienione powyżej sztyfty topliwe są zwykle ładowane do tylnej wnęki znajdującej się w pistolecie. W zależności od modelu urządzenia ruch drążka jest zautomatyzowany i kontrolowany za pomocą spustu lub ręcznie. Po uruchomieniu pistoletu klej przesuwa się do tak zwanego zaworu zwrotnego na drodze do komory topienia. Jest to po prostu sprężyna obciążona kulką, która znajduje się bezpośrednio za dyszą w celu zapobiegania wyciekom i utrudniania przepływu kleju w razie potrzeby. Wiele modeli pistoletów do kleju ma przezroczysty obszar podglądu, który pomaga określić, czy w komorze znajduje się odpowiednia ilość kleju. Gdy klej znajdzie się w komorze topienia, sztyft topi się w ciągu dwóch do pięciu minut. Ten proces można skrócić, jeśli pistolet był już używany i jest już gorący. Proces nagrzewania jest regulowany przez termistory, które pozwalają na podgrzanie kleju bez nagrzewania się reszty pistoletu i spalania użytkownika. Stopiony i nadający się do użytku klej jest następnie dozowany przez metalową dyszę, która może się znacznie nagrzać. Producenci zwykle używają gumowej osłony dyszy, aby zapobiec oparzeniom. Klej wypływa cienkim paskiem, a następnie twardnieje i wysycha w ciągu kilku minut po opuszczeniu pistoletu.
Pistolety do kleju i kleje termotopliwe są ogólnie bezpieczne w użyciu i praktycznie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jednak kleje są używane w stanie stopionym w wysokich temperaturach. Może istnieć niewielkie ryzyko obrażeń, takich jak oparzenia i uszkodzenia powierzchni, jeśli nie są używane prawidłowo i bezpiecznie. Należy zawsze zapoznać się z instrukcją obsługi przed wykorzystaniem urządzenia.