Zapalenie ucha objawy

Zapalenie ucha to bardzo uciążliwa i mało przyjemna dolegliwość. Choroba ta dotyka najczęściej najmłodszych, ale nie jest to regułą. Typowymi objawami są: przewlekły ból ucha, pogorszenie słuchu, zmęczenie organizmu, zaburzenia równowagi, zawroty głowy.

Jak zbudowany jest narząd słuchu?

Ucho jako narząd słuchu składa się z trzech części. Jest to ucho wewnętrzne, zewnętrzne i środkowe. Ucho wewnętrzne jest najbardziej skomplikowanym elementem składającym się na narząd słuchu, ucho zewnętrzne składa się z przewodu słuchowego i z małżowiny i jest oddzielone cienką błonką bębenkową. Natomiast ucho środkowe łączy się z gardłem za pomocą trąbki słuchowej i utrzymuje odpowiednie ciśnienie w uchu. Również przez nie najczęściej dostają się drobnoustroje, które mogą powodować stany zapalne.

Zapalenie ucha zewnętrznego – przyczyny i objawy

Jest to bardzo częsta choroba, która może mieć kilka przyczyn, najczęściej związanych z codziennym trybem życia. Zapaleniu ucha zewnętrznego sprzyja nieprawidłowe czyszczenie uszu, częsty kontakt z wodą, a także cukrzyca i różne alergie. Objawami rozwijania się stanu zapalnego będzie ból i obrzęk skóry zewnętrznego przewodu słuchowego, niedosłuch, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, powiększone węzły chłonne, ból stawów w żuchwie i skroniach oraz swędzenie przewodu słuchowego.
Przy wystąpieniu tego typu objawów należy udać się do laryngologa, ponieważ nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego prowadzić może nawet do utraty słuchu.

Zobacz również  Szczoteczki soniczne - jaką mają przewagę nad rotacyjnymi?

Zapalenie ucha wewnętrznego – objawy i przyczyny

Do zapalenia ucha wewnętrznego, czyli błędnika, dochodzi najczęściej z powodu nieleczonego stanu zapalnego w uchu środkowym. Do charakterystycznych objawów należą zaburzenia równowagi, nudności, wymioty, niedosłuch lub głuchota, zaburzenia równowagi, szumy w uszach i oczopląs. Ignorowanie tych objawów oraz zwlekanie z wizytą u lekarza skutkować może zapaleniem opon mózgowych, nieodwracalnym uszkodzeniem narządu równowagi lub utratą słuchu.

Zapalenie ucha środkowego – czym jest spowodowane?

Choroba, jaką jest zapalenie ucha środkowego, dotyczy przede wszystkim małych dzieci i niemowląt. Dzieje się tak dlatego, ponieważ trąbka słuchowa dziecka jest krótsza, umieszczona bardziej poziomo, jest szersza, a to powoduje, że każda infekcja górnych dróg oddechowych zamienia się w zapalenie ucha. Do stanów zapalnych u dzieci przyczyniają się także wszelkie alergie, polipy, przerosty migdałka, zaburzenia odporności i refluks.

Zapalenie ucha środkowego może występować w trzech odmianach. Ostre obejmuje jamę bębenkową i powiązane jest z infekcją górnych dróg oddechowych. Objawami są: gorączka, brak apetytu, silny tętniący ból ucha i szumy uszne. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest wywołane przez bakterie i wirusy i objawia się tym, że w błonie bębenkowej zalega jałowy płyn, pogarsza się słuch. Przewlekłe zapalenie objawia się ropnym albo surowiczym wyciekiem z ucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *