Zapalenie ucha objawy

Zapalenie ucha to bardzo uciążliwa i mało przyjemna dolegliwość. Choroba ta dotyka najczęściej najmłodszych, ale nie jest to regułą. Typowymi objawami są: przewlekły ból ucha, pogorszenie słuchu, zmęczenie organizmu, zaburzenia równowagi, zawroty głowy.

Jak zbudowany jest narząd słuchu?

Ucho jako narząd słuchu składa się z trzech części. Jest to ucho wewnętrzne, zewnętrzne i środkowe. Ucho wewnętrzne jest najbardziej skomplikowanym elementem składającym się na narząd słuchu, ucho zewnętrzne składa się z przewodu słuchowego i z małżowiny i jest oddzielone cienką błonką bębenkową. Natomiast ucho środkowe łączy się z gardłem za pomocą trąbki słuchowej i utrzymuje odpowiednie ciśnienie w uchu. Również przez nie najczęściej dostają się drobnoustroje, które mogą powodować stany zapalne.

Zapalenie ucha zewnętrznego – przyczyny i objawy

Jest to bardzo częsta choroba, która może mieć kilka przyczyn, najczęściej związanych z codziennym trybem życia. Zapaleniu ucha zewnętrznego sprzyja nieprawidłowe czyszczenie uszu, częsty kontakt z wodą, a także cukrzyca i różne alergie. Objawami rozwijania się stanu zapalnego będzie ból i obrzęk skóry zewnętrznego przewodu słuchowego, niedosłuch, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, powiększone węzły chłonne, ból stawów w żuchwie i skroniach oraz swędzenie przewodu słuchowego.
Przy wystąpieniu tego typu objawów należy udać się do laryngologa, ponieważ nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego prowadzić może nawet do utraty słuchu.

Zobacz również  Mistrzowskie smażenie naleśników z perfekcyjną patelnią

Zapalenie ucha wewnętrznego – objawy i przyczyny

Do zapalenia ucha wewnętrznego, czyli błędnika, dochodzi najczęściej z powodu nieleczonego stanu zapalnego w uchu środkowym. Do charakterystycznych objawów należą zaburzenia równowagi, nudności, wymioty, niedosłuch lub głuchota, zaburzenia równowagi, szumy w uszach i oczopląs. Ignorowanie tych objawów oraz zwlekanie z wizytą u lekarza skutkować może zapaleniem opon mózgowych, nieodwracalnym uszkodzeniem narządu równowagi lub utratą słuchu.

Zapalenie ucha środkowego – czym jest spowodowane?

Choroba, jaką jest zapalenie ucha środkowego, dotyczy przede wszystkim małych dzieci i niemowląt. Dzieje się tak dlatego, ponieważ trąbka słuchowa dziecka jest krótsza, umieszczona bardziej poziomo, jest szersza, a to powoduje, że każda infekcja górnych dróg oddechowych zamienia się w zapalenie ucha. Do stanów zapalnych u dzieci przyczyniają się także wszelkie alergie, polipy, przerosty migdałka, zaburzenia odporności i refluks.

Zapalenie ucha środkowego może występować w trzech odmianach. Ostre obejmuje jamę bębenkową i powiązane jest z infekcją górnych dróg oddechowych. Objawami są: gorączka, brak apetytu, silny tętniący ból ucha i szumy uszne. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest wywołane przez bakterie i wirusy i objawia się tym, że w błonie bębenkowej zalega jałowy płyn, pogarsza się słuch. Przewlekłe zapalenie objawia się ropnym albo surowiczym wyciekiem z ucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *