Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o temperaturze światła

barwa światła

 

Wybierając oświetlenie do swojego domu, najczęściej zwracamy uwagę na cenę, jaką oferuje producent żarówek. Kolejnym parametrem, jaki bierzemy pod uwagę jest to, jakie natężenie ma oświetlenie led. Niewiele osób pamięta o tym, że warto pamiętać o jeszcze jednym parametrze, który może znacznie wpłynąć na komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Tym parametrem jest barwa światła. Czym ona dokładnie jest i jaka barwa światła będzie odpowiednia do konkretnych pomieszczeń? O tym piszemy w tym artykule.

 

Czym jest barwa światła?

 

Barwa światła, inaczej nazywana temperaturą światła lub temperaturą ciała doskonale czarnego, to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła. Barwę światła określa się w jednostce, jaką jest Kelvin (K). Jednostka ta stosowana jest do określenia odcienie bieli światła. Właśnie dlatego wybierając oświetlenie led warto zwrócić uwagę również na ten parametr.

 

W przypadku tradycyjnego oświetlenia nie mamy zbyt dużego wyboru, jeżeli chodzi o barwę światła. Tradycyjne żarówki mają zbliżone do siebie barwy światła. O wiele większe możliwości pod tym względem daje konsumentom oświetlenie led. Wybierając oświetlenie tego rodzaju możemy zdecydować się na odcienie światła naturalne, zimne lub ciepłe.

barwa światła

Jaką barwę światła wybrać?

 

Zobacz również  Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu sypialni?

Jak to zostało wyżej wspomniane, różne barwy światła będą miały zastosowanie w różnorodnych pomieszczeniach. Dlatego dobierając oświetlenie led, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj pomieszczenia, w jakim będzie ono zastosowane. Oto, jak przedstawia się gama kolorystyczna światła i w jakich pomieszczeniach warto ją zastosować:

 

– barwa dzienna (5000 – 6500 K) – jest przeznaczona do miejsc, gdzie panuje wymagany jest wysiłek wzrokowy. Szczególnie polecana do biur, a także do doświetlania różnorodnych pomieszczeń w ciągu dnia. Taka barwa światła używana jest także do oświetlania szyldów reklamowych, ekspozycji sklepowych i wnętrz reprezentacyjnych. Niekiedy używana jest także do zewnętrznego oświetlenia różnorodnych obiektów architektonicznych np. zabytków;

– barwa ciepło-biała (2700-2900 K) – stosowana w miejscach, gdzie wypoczywamy, relaksujemy się, np. w sypialni;

– barwa biała (3000 – 3500 K) – stosowana do oświetlania miejsc rozrywki, gier oraz zabaw;

– barwa chłodno-biała (3800 – 4300 K) – ma ogólne zastosowanie – najczęściej używa się jej do oświetlania ciągów komunikacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych.

 

Najchłodniejsze barwy światła wykorzystuje się przeważnie w pomieszczeniach przemysłowych, w których nie jest wymagana wytężona praca wzrokowa. Niekiedy oświetlenie led o zimnej barwie wykorzystywane jest także w nowoczesnych, modernistycznych wnętrzach, by podkreślić surowość i minimalizm wnętrza.

Zobacz również  Czego oczekujesz po sklepie meblowym?

 

Niekiedy jednak można się spotkać z tym, że określona barwa światła jest wykorzystywana w zupełnie innych pomieszczeniach niż w podanych przykładach.  Dobór barwy światłą zależy od wielu parametrów, w tym od indywidualnych preferencji osób, które przebywają w pomieszczeniu, a także od tego, jak jest ono oświetlone w naturalny sposób np. czy wymaga całodziennego doświetlenia, czy też oświetlenie będzie wykorzystywane jedynie po zapadnięciu zmroku.