Wielki powrót zawodu malarza

Kilka lat temu wielu absolwentów gimnazjum decydowało się na kontynuację nauki w liceum ogólnokształcącym, po którym wybierali się na studia. Dzisiaj wiele osób ma wyższe wykształcenie, a nie może znaleźć pracy. W związku z tym młodzi ludzie decydują się na naukę w szkole zawodowej, a część z nich chce pracować jako malarz.

Czym zajmuje się malarz?

Malarz budowalny wykonuje prace malarskie w pomieszczeniach różnego rodzaju budynków (mieszkalnych, biurowych, w halach fabrycznych, magazynach, pomieszczeniach sklepowych itp.),
a także na zewnątrz budynków. Do zadań malarza należy także przygotowanie pomieszczenia
i podłoża do malowania. Powinien także wiedzieć, jak położyć grunt i farbę, a także dobrać odpowiedni produkt do danej powierzchni. Maluje nie tylko ściany, ale i sufity, elewacje, pokrycia dachów, stolarkę i ślusarkę budowlaną, konstrukcje i elementy metalowe, drewniane. Nie każdy malarz musi być artystą, ale musi umieć dobrać kolory i ocenić, które do siebie pasują. Wielu fachowców ma dużą wiedzę i doświadczenie, więc bez problemu dostają pracę, a często mają problem z nadmiarem zleceń.

malowanie pokoju

Czego wymaga się od malarza?

Malarz jest uważany za profesjonalistę, jeśli ukończył szkołę zasadniczą zawodową. Niektóre budowlane szkoły zasadnicze kształcą w zawodzie, w którego programie nauczania zawarte są elementy związane z zawodami: malarz budowlany i malarz tapeciarz. Zakłady rzemieślnicze często prowadzą także praktyczne przyuczenie w miejscu wykonywania pracy. Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminów zawodowych, absolwent otrzymuje tytuł czeladnika. Dla większości pracodawców najważniejsze są jednak posiadane przez kandydata na pracownika umiejętności. Często zatrudniane się więc osoby, które nie posiadają wykształcenia w tym kierunku, ale mają praktyczną wiedzę, umiejętności i wieloletnie doświadczenie. Ważne są także zdolności manualne i dobre warunki fizyczne. Osoba wykonująca ten zawód musi mieć także dobry wzrok. Obecnie mamy możliwość wykonania tak wielu zdobień, że od fachowca wymaga się, by umiał doradzić i ocenić sensowność pewnych rozwiązań.

Zobacz również  Profesjonalny wzornik kolorów farb

Czy zawód malarza wraca do łask?

Dobry malarz zawsze znajdzie pracę. Bez względu na koniunkturę, ludzie zawsze będą potrzebowali mieszkań, a te trzeba remontować i odnawiać. Fachowiec zna się na produktach, których używa
w pracy i wie, jaką farbą pokryć różne powierzchnie i jak je przygotować do malowania. Jeśli zajdzie taka potrzeba, przejrzy dokumentację techniczną i określi stan budynku. Mistrz w swoim fachu na pewno będzie miał dużo zleceń.

Dobry malarz jest na wagę złota, a jeśli poświęci czas na naukę i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności, na pewno nie będzie narzekał na brak zleceń.