Szczoteczki soniczne – jaką mają przewagę nad rotacyjnymi?

Podstawa prawidłowej higieny jamy ustnej to oczywiście mechaniczne oczyszczanie zębów. Aby jednak zabieg ten przynosił jak najlepsze rezultaty, należy połączyć w nim i odpowiednią technikę szczotkowania, i jakościową szczoteczkę. Szczoteczki manualne, czyli te najzwyklejsze, w tym momencie są raczej odradzane przez dentystów. Od dłuższego czasu zastępuje się je szczoteczkami rotacyjnymi (elektrycznymi), a ostatnio okazało się, że jeszcze lepsze od nich są szczoteczki soniczne.

Ilość ruchów ma znaczenie

Efekt czyszczenia w dużej mierze zależy od tego, ile ruchów dana szczoteczka będzie w stanie wykonać w ciągu jednej minuty. Pod tym względem urządzenia manualne wypadają bardzo słabo. Jako że trzeba obsługiwać je ręcznie, nawet przy bardzo energicznych wymachach rąk, wykonają one co najwyżej dwieście ruchów na minutę. Szczoteczki rotacyjne są lepsze, bo w tym samym czasie wykonują tych ruchów około siedmiu tysięcy. A jak wypadają na tym tle urządzenia soniczne? Otóż one zapewniają kilkukrotnie wydajniejszą pracę niżeli szczoteczki soniczne, albowiem wykonują nawet do czterdziestu ośmiu tysięcy ruchów na minutę, co daje niemalże sto tysięcy drgań na sześćdziesiąt sekund.

Ilość wykonywanych przez szczoteczkę ruchów przekłada się oczywiście na efektywność czyszczenia. Pod wpływem regularnego używania modeli sonicznych zęby szybko stają się zdrowsze i mocniejsze oraz mniej narażone na działanie bakterii odpowiadających za rozwój próchnicy. A gdy zęby są zadbane, nie trzeba aż tak często chodzić do dentysty, co każdego powinno mocno zadowolić.

Zobacz również  Chemia profesjonalne, czy różni się czymś od tej dostępnej w sklepach?

Dodatkowy efekt wybielenia

Szczoteczki rotacyjne oczyszczają powierzchnie zębów nieco lepiej niżeli szczoteczki manualne, ale mimo tego nie są w stanie tych zębów w żaden sposób wybielić. Co innego ich soniczne odpowiedniki. Akurat one potrafią zadbać i o kondycję, i o wygląd uzębienia. Gwarantują właśnie delikatny efekt wybielenia szkliwa. Potwierdziły to badania przeprowadzone nad ich właściwościami.

Nowoczesna technologia soniczna jest w stanie zadziałać nawet na te przebarwienia, które na zębach występują od dłuższego czasu i są skutkiem palenia papierosów, spożywania barwiących substancji lub częstego picia kawy bądź ciemnej herbaty. Efekt wybielenia zębów jest uzyskiwany bez żadnych skutków ubocznych. Pomimo swojego intensywnego działania technologia soniczna nie szkodzi żadnym elementom jamy ustnej. Jest ona w pełni bezpieczna zarówno dla zębów, jak i dla dziąseł – nawet tych mocno wrażliwych.

Prostota użycia

Początkowo szczoteczki rotacyjne były zachwalane przez większość dentystów, dopóki nie okazało się, że wskutek zastosowania nieodpowiedniej techniki czyszczenia mogą one prowadzić do odsłaniania szyjek zębów. Bezpieczniej zatem sięgnąć po coś, z czym nie trzeba będzie kombinować. Szczoteczka soniczna nie wymaga bowiem stosowania jakichś specjalistycznych technik czyszczenia. Stosuje się ją bardzo wygodnie i łatwo. Każdy może więc z powodzeniem jej używać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *