Sposoby na ogrodzenie domu

Ogrodzenie działki, na której stoi dom, wyznacza granice terenu i zapewnia ochronę przed intruzami. Powinno pasować do stylu budynku i jednocześnie efektownie się prezentować. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia budowy ogrodzenia powinno być rozplanowanie usytuowania bramy, furtki czy bocznego wejścia. Następnie warto zastanowić się, z czego ma być wykonane ogrodzenie, czy ma otaczać całą posesję, czy tylko ogród za domem oraz jaka będzie jego wysokość.

 

Jakie ogrodzenia są najczęściej montowane?

 

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się ploty drewniane, które pasują zarówno do zabudowy wiejskiej, jak i miejskiej. Ich zaletą jest nieformalny charakter oraz to, że nie wywołują poczucia izolacji. Drewno wykorzystywane do takich ogrodzeń musi być dobrze zaimpregnowane za pomocą preparatów, które chronią przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi, owadami oraz grzybami. Tego typu płoty najczęściej są budowane z drewna świerkowego lub sosnowego. Można też zdecydować się na trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia drewno dębowe.

 

Innym popularnym i niedrogim sposobem na ogrodzenie działki są siatki rozpięte na metalowych słupkach. Jest to raczej płot tymczasowy, który nie ma walorów dekoracyjnych. Zamiast siatki można jednak zdecydować się na nowoczesne gotowe przęsła, które wykonywane są z aluminium lub stali. Można je zamontować zarówno na prefabrykowanych, jak i murowanych słupkach. Bardzo efektowne, ale również drogie, są ogrodzenia z kutego żelaza, które można zamówić w zakładach ślusarskich lub kowalskich. Każdy element metalowego ogrodzenia musi być zabezpieczony przed korozją.

Zobacz również  Trendy kolorów 2018

 

Nieco rzadziej posesje są otaczanie ogrodzeniami betonowymi, które są tanie, ale mało efektowne. Betonowe mury są bardzo masywne, dlatego do łączeń Brama ogrodowawykorzystywane są drewniane lub metalowe elementy. Takie ogrodzenie można pomalować farbą akrylową lub emulsyjną. Nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych i jest proste w montażu.

 

Jakie ogrodzenia są najbardziej efektowne?

 

Oprócz wspomnianych już ogrodzeń z kutego żelaza, niezwykle efektownie prezentują się również ogrodzenia murowane z cegieł. Mogą być szczelne lub ażurowe. Takie ogrodzenia łatwo się nagrzewają, dzięki czemu podnoszą temperaturę otoczenia nawet o kilka stopni. Mur można dodatkowo ozdobić stosując kształtki ogrodzeniowe (można je zakupić na https://kmk-klinkier.pl/ksztaltki-ogrodzeniowe). Zabezpieczają one murowane ogrodzenie przed przenikaniem wody, co zapobiega wykwitom i erozji. Kształtki ogrodzeniowe mają wysokie walory estetyczne, a do wyboru są różne kolory, dzięki czemu można je idealnie dopasować do ogrodzenia. Najczęściej są wykonane z klinkieru lub tytanu. Kształtki tytanowe pasują do murów bardzo szerokich.

 

Efektowne i trwałe są także ogrodzenia z kamieni. Pasują do budynków nowoczesnych i tradycyjnych, wyglądają naprawdę imponująco i nie są drogie. Można je wykonać zarówno z twardych skał magmowych, jak i wapieni czy piaskowców. Trzeba jednak pamiętać, że piaskowce i wapienie łatwiej niszczeją, co dodaje murowi urody, ale zmniejsza jego trwałość. Niszczenie można ograniczyć stosując kształtki ogrodzeniowe na szczycie ogrodzenia.

Zobacz również  Czy warto inwestować w droższe narzędzia?