Rodzaje młotków

Jest takie narzędzie, które zawsze znajdziemy w profesjonalnym warsztacie jak i w domowym składziku. Znane od tysięcy lat i zawsze potrzebne, można rzec nadal nie zastąpione. To młotek, zwykły, prosty stosowany do wbijania. Jednak okazuje się, że młotek młotkowi nie równy.

Prosta konstrukcja, wiele zastosowań

Młotek zawdzięcza swoja popularność przede wszystkim prostocie konstrukcji. Żadne inne narzędzie nie jest tak proste, a jednocześnie tak użyteczne. Jednak do różnych prac możemy wykorzystać różnego rodzaju młotków. Może się to wydawać dziwne, ale rozróżnia się kilka rodzajów młotków. Oprócz powszechnie stosowanym młotkiem zwany ślusarski z obuchem zakończonym powierzchnią płaską z jednej strony i ścięciem jedno lub dwustronnym o klasycznej wadze 1, 2 czy 5 kg rozróżniamy jeszcze kilka rodzajów młotków.
Młotek ciesielski zbudowany jest z drewnianego trzonka i obucha wykonanego ze stali. Zamiast ściętego końca są charakterystyczne zęby służące do kłucia i wyciągania gwoździ podważając na zasadzie dźwigni.
Kolejnym młotkiem jest młotek blacharski. Obuch wykonany jest z twardej gumy. Służy go kształtowania blachy jest również używany do prac kamieniarskich. Powszechnie stosowany przy pracach z użyciem kostki brukowej.
Młotek szewski charakteryzuje się wypukłą powierzchnia uderzającą oraz zębami do wyciągania gwoździ. Kształtem przypomina młotek ciesielki jednak ze względu na zastosowanie jest zdecydowanie lżejszy.
Młot murarski jest nieco większy od tradycyjnego młotka. Służy do kruszenia cegieł i innych materiałów murarskich, dlatego też jego waga jest odpowiednia, tak aby przy minimalnej użytej siły rąk uzyskać maksymalną siłę uderzenia.

Zobacz również  Aplikator do kleju: Jak wybrać i wykorzystać właściwie w codziennych zastosowaniach

Młotki bardzo specjalistyczne

Jest to zaledwie kilka podstawowych odmian młotków, które są powszechnie spotykane i stosowane. Do grona młotków specjalistycznych możemy z pewnością zaliczyć młotek neurologiczny. Jest to instrument medyczny służący do badania odruchów bezwarunkowych. Innym młotkiem specjalistycznym jest pobijak, młotek rzeźbiarski. Wyróżnia się z pośród rodziny młotków tym, że jego konstrukcja jest całkowicie drewniana, a obuch jest w kształcie walce zamocowany współosiowo z trzonkiem. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym ludzi młotek był i jest mimo upływu lat podstawowym narzędziem w warsztacie. Specjalistyczne odmiany służą do precyzyjnego wykonywania pracy, jednak idea młotka nadal pozostaje niezmienna i nieustannie stosowana codziennie na każdym kontynencie.