Profesjonalny wzornik kolorów farb

paleta kolorów

Zanim zabierzemy się za malowanie ścian, musimy odpowiednio dobrać kolor farby korzystając z palety kolorów. Pamiętajmy, że dany kolor w mieszkaniu koleżanki może wyglądać inaczej, niż będzie wyglądał u nas, gdyż inaczej pada światło. Lepiej skorzystać z gotowej palety kolorów dostępnej w sklepach. Korzystając ze specjalnych wzorników, sami wybierzemy dowolny kolor, a stworzy go komputerowy mieszalnik.

Palety kolorów ułatwiają wybór

Dobór odpowiedniego koloru możemy dokonać w sklepie. Wszystkie markety budowlane bez żadnego problemu udostępnioną nam jedną z palet kolorów. Wśród tych wymienić należy na przykład wzornik RAL. Kody RAL używa się do jednoznacznego określania kolorów w przemyśle i handlu. Wprowadzono je w 1927 roku w wersji zawierającej 40 kolorów, dzisiaj jest ich już 200. Barwy z palety RAL Classic opisuje kod, który składa się z 4 cyfr, klient wybiera określony kolor, a pracownik sklepu przygotowuje w mieszalniku farbę o dokładnie takiej samej barwie. Innym wzornikiem jest NCS (Natural Color System), czyli naturalny system barw oparty na ludzkiej percepcji, który opracował Skandynawski Instytut Barwy w Sztokholmie. Wprowadzono go w 1979 roku. RAL i NCS są znane i używane na całym świecie, ale nie zawierają one wszystkich możliwych kombinacji składowych kolorów. W oparciu o nie producenci lakierów i farb opracowują własną paletę kolorów. Wiele z nich jest dostępnych na stronach internetowych, ale nie możemy się nimi sugerować, gdyż barwa często zależy od ustawień monitora, na którym oglądamy obraz. Warto więc pójść do sklepu, zamówić próbkę danej farby i pomalować nią kawałek ściany. Farby przygotowywane w mieszalniku zawsze można „dorobić”.

Zobacz również  Dekoracyjne malowanie ścian - odpowiedni dobór farb i efektów

Czy dany kolor pasuje do pomieszczenia?

Pomocne w doborze kolorów są programy do malowania wirtualnych pomieszczeń i domów zamieszczane na stronach producentów farb. Dzięki nim sprawdzimy, czy farba, którą wybraliśmy będzie pasować do ścian. Kolory z wzornika i kolory z komputera mogą w różnym stopniu odbiegać od tego, co zobaczymy na naszej ścianie. Profesjonalni malarze polecają, by z palety kolorów zawsze wybierać barwy nieco jaśniejsze niż te, które na zdecydowaliśmy się na początku. Kolor z wzornika oglądamy na kilku centymetrach kwadratowych, więc na ścianie będzie on wydawał się nam nieco inny. W tym wypadku również wybierzmy farbę o ton jaśniejszą. Najbezpieczniej jest kupić małą puszkę farby i pomalować większą powierzchnię.

Wybór odpowiedniej barwy z palety kolorów nie jest skomplikowany, ale zabiera sporo czasu. Nie zniechęcajmy się jednak i postępujmy zgodnie z zaleceniami producentów farb. Dzięki temu z pewnością wybierzemy odpowiedni kolor, a nasze ściany będą nas nieustannie zachwycać.