Posadzka cementowa – poradnik wykonania krok po kroku

Wykańczanie podłoża to jeden z kluczowych etapów podczas budowy lub generalnego remontu mieszkania – w celu zapewnienia długotrwałych efektów i żywotności podłogi, warto dołożyć wszelkich starań, aby poprawnie wykonać posadzkę cementową. Jak prawidłowo zrobić to krok po kroku? Gdzie zaopatrzyć się w dobrej jakości mieszankę cementową? Po przeczytaniu naszego artykułu poznasz odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania.

Za co odpowiada posadzka cementowa?

Posadzka cementowa, znana również jako wylewka betonowa, jest jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych w budownictwie. To ona odpowiada za trwałość i estetykę podłóg, a także zapewnia odpowiednią izolację termiczną oraz akustyczną. Wylewki cementowe znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i komercyjnym – wykorzystuje je się jako podkłady pod:

 • płytki ceramiczne,
 • wykładziny dywanowe,
 • PVC,
 • panele podłogowe,
 • parkiety,
 • masy samopoziomujące,
 • zaprawy uszczelniające,
 • i wiele więcej.

Czym powinna charakteryzować się dobra mieszanka cementowa?

Dobra mieszanka cementowa stanowi gwarancję prawidłowo przeprowadzonych prac budowlanych – korzystając ze sprawdzonych produktów, masz pewność, że wykonana posadzka cementowa wywiąże się ze swoich zadań. Przede wszystkim, gotowa mieszanka powinna być odporna na wilgoć, mróz i działanie innych czynników zewnętrznych. Ważna jest również łatwość w obróbce i aplikacji, które wpłyną na komfort pracy oraz rezultat przedsięwzięcia. Zależy Ci na szybkim i skutecznym wykonaniu posadzki cementowej? Baumit oferuje gotową mieszankę cementową, która daje możliwość wchodzenia na podłoże już po 24 godzinach.

Zobacz również  Aplikator do kleju: Jak wybrać i wykorzystać właściwie w codziennych zastosowaniach

Jak wykonać wylewkę cementową krok po kroku?

Trwałość i funkcjonalność posadzki cementowej zależy w głównej mierze od sposobu podejścia do prac budowlanych i wiedzy pracowników – podkład można wyłożyć ręcznie lub mechanicznie. Poniżej znajdziesz poszczególne kroki, które pomogą Ci w wykonaniu stabilnej i estetycznej wylewki cementowej.

 1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża, które musi być czyste, suche i wolne od luźnych elementów. Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, takie jak pyłki, olej czy farba, które mogą wpłynąć na przyczepność wylewki – w trakcie aplikacji zwróć szczególną uwagę na narożniki pomieszczenia.
 2. Następnie można przystąpić do wykładania izolacji termicznej i akustycznej – w zależności od sytuacji będą to płyty styropianowe, wełna mineralna lub specjalne maty izolacyjne, które po wyłożeniu zabezpiecza się folią.
 3. Kolejnym etapem jest wykonanie dylatacji obwodowych wzdłuż ścian i słupów – podkład podłogowy oddziela się od pionowych elementów konstrukcyjnych paskami izolacyjnymi.
 4. Teraz nadszedł czas na przygotowanie posadzki cementowej poprzez rozcieńczenie mieszanki cementowej z wodą i wymieszanie do momentu uzyskania jednolitej konsystencji.
 5. Po uzyskaniu gotowej zaprawy należy wyznaczyć poziom posadzki cementowej. Baumit zaleca grubość warstwy 10-100 mm dla podkładów związanych, 40-100 mm w przypadku podkładów izolacyjnych i 60-100 mm w systemach ogrzewania.
 6. Następnym krokiem jest szczelne wyłożenie mieszanki cementowej na wytyczonym terenie i wyrównanie jej kielnią lub pacą. Nadmiar zaprawy ściąga się, wykonując ruch zygzakowaty łatą.
Zobacz również  Co to jest powłoka adhezyjna?

Postaw na stabilną posadzkę cementową – Baumit to gwarancja jakości

Pochodzące od sprawdzonych producentów, dobrze wykonane wylewki cementowe mogą posłużyć przez długie lata nawet w trudniejszych warunkach, panujących m.in. w garażach, magazynach czy zakładach produkcyjnych. Zależy Ci na najwyższej jakości posadzce cementowej? Baumit to renomowany producent i dostawca materiałów budowlanych, który specjalizuje się w swojej branży od 1994 roku. Zapoznaj się zaletami mieszanek betonowych Baumit i pełnym asortymentem firmy, odwiedzając ich stronę internetową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *