Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości od dewelopera, co wiąże się z licznymi korzyściami. Wybór jest obecnie ogromny, dlatego trzeba dobrze przemyśleć swoją decyzję, bo będzie to długoterminowa inwestycja. Pierwszym krokiem jest dokładne sprawdzenie samego dewelopera, aby przypadkiem nie trafić na kogoś nieuczciwego. Wszystkie zapisy w umowie muszą zostać dokładnie przeanalizowane, trzeba rozwiać wszelkie wątpliwości. Ostrożności nigdy za wiele, dlatego czas zastanowić się nad tym, o co dokładnie pytać dewelopera, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w niedalekiej przyszłości.
Mieszkania Kraków deweloper pod ostrzałem pytań, czyli o czym pamiętać podczas zakupu nieruchomości?
Przed spotkaniem z deweloperem warto przygotować listę pytań, które chce się mu zadać (https://lokum-deweloper.pl/oferta/krakow/). Zacząć należy od wyjaśnienia kwestii posiadania pełnomocnictwa pozwolenia na budowę. Jest ona gwarancją zgodności inwestycji z prawem. Zweryfikować powinno się także zrealizowane już inwestycje przez dewelopera, jak długo działa on na rynku. Kolejną kwestią są zasady rezerwacji mieszkania: czy trzeba podpisać umowę rezerwacyjną i jaką wpłacić kwotę. Znacznie ma nawet to, na jakim piętrze znajduje się mieszkanie, na jakie strony świata zostały skierowane okna. Wszystko to wpływa na codzienny komfort życia. Bardzo ważne jest dopytanie o standard wykończenia, wyposażenia i części wspólne w budynku. Inaczej wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim niż wykończone pod klucz. Co więcej, należy dokładnie wypytać, co kryje się pod tymi dwoma pojęciami. Zaleca się także dopytać o okolice inwestycji, co już jest i co ma powstać (np. szkoła, centrum handlowe, plac zabaw, sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, tereny zielone, nowe osiedla mieszkaniowe). Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Istotne pytania do dewelopera – co powinno się sprawdzić?
Podczas wybierania mieszkania, należy zapytać dewelopera o to, czy udostępnia on nabywcom dodatkowe powierzchnie i jakie dokładnie. Istotne będą przede wszystkim miejsca parkingowe i pomieszczenie gospodarcze. Kolejną kwestią są opłaty administracyjne, czego dotyczą i jakie są wysokie. Wpływa na to wiele czynników, dlatego należy dokładnie o wszystko wypytać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w niedalekiej przyszłości w postaci dodatkowych opłat. Nie bez znaczenia jest także według jakiej normy oblicza się powierzchnię mieszkania i czy wliczają się do niej ściany działowe. Istotne są kwestie związane z lokalizacją windy w budynku, dostępem do drogi dojazdowej, dodatkowymi miejscami parkingowymi naziemnymi. Zapytać należy o to, czy można liczyć na garaż i czy jego zakup jest obowiązkowy. Inwestora powinna interesować dostępność lokali usługowych w obrębie mieszkania, pełnione przez nie funkcje. Jako że na cenę mieszkania zwykle składa się więcej elementów niż sam lokal, należy to sprawdzić. Należy wymagać od dewelopera podania całkowitej kwoty wraz wszystkimi przynależnościami z wyszczególnieniem tego, za co trzeba oddzielnie dopłacić.