Niezbędnik każdego florysty. Zobacz, co jest potrzebne w kwiaciarni

Kto pamięta czasy, w których na ulicach handlowano ciętymi kwiatami i składanymi z nich barwnymi, finezyjnymi bukietami. Kwiaciarz i kwiaciarka — te postacie nie są już powszechnie spotykane. Nie oznacza to oczywiście, że przestano interesować się roślinnymi ozdobami. Wręcz przeciwnie. Kojarzony dawniej ze stricte ulicznym handlem zawód odrodził się w nowej formie, kształtowanej na wzór zachodni. Wśród roślinnej scenerii na scenę wkroczyli floryści.

Florysta — kim jest?

Florysta, choć ze sprzedawcy kwiatów wyrósł, nie jest zwyczajnym handlarzem. Dzięki ciągle wzrastającej popularności żywych ozdób, których zadaniem jest cieszenie oczu i dodawanie wyjątkowym wydarzeniom należytego tonu, oczekiwania odbiorców wobec wychodzących spod ręki florysty kompozycji są bardzo wysokie. Stworzenie unikalnego dzieła wymaga nie tylko odpowiednich zdolności manualnych, ale przede wszystkim zgrabnego artystycznego konceptu.

Florystą być..

Jak każda profesja, tak i florystyka, poza koniecznością posiadania odpowiednich przymiotów przez samego artystę, wymaga uzbrojenia się w odpowiednie akcesoria, będące w przyszłości nieocenionym wsparciem w działalności twórczej florysty. Tak jak malarz zaopatruje się w sztalugi i płótno, tak i pasjonat kompozycji kwiatowych potrzebuje własnego instrumentarium.

Jak stworzyć swój warsztat?

Aby rozpocząć aktywną działalność twórczą, warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria florystyczne, które nie tylko usprawnią przebieg prac, ale też pomogą artyście rozwijać i doskonalić jego warsztat. Łatwo wyobrazić sobie, jak wyglądałaby przykładowa lista potrzebnych do wykonywania kwiatowych kompozycji elementów. Znalazłyby się na niej takie pozycje jak organza, rafia włoska, tiul, fizelina, różnego rodzaju sznurki, wstążki i taśmy dekoracyjne, papiery i folie do bukietów, rattan, juta czy brokat. Jednak samo posiadanie tych elementów nie oznacza, że praca będzie przebiegała sprawnie, lekko i przyjemnie. W tym celu należy stworzyć swój własny warsztat i odpowiednio go wyposażyć.

Zobacz również  Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu sypialni?

Zobacz kleje florystyczne: https://www.buehnen.pl/branza/florystyka

Florystyczny niezbędnik

Tworząc listę podstawowych narzędzi stanowiących podwaliny warsztatu florystycznego, można sobie uświadomić, iż to wdzięczne w rezultatach zajęcie wymaga niebywałego poświęcenia i oddania ze strony entuzjasty tej profesji. Za powstaniem niezwykłych ozdób, skomponowanych z żywego materiału, stoi wielogodzinny wysiłek, czujne oko, precyzyjna dłoń i właściwe narzędzie. Wśród florystycznych przyborów pierwszej potrzeby powinny znaleźć się takie akcesoria, jak:

* drut florystyczny, który pozwoli usztywnić delikatną kompozycję,
* nabłyszczacz dodający roślinom połysku,
* odżywki przedłużające świeżość kwiatów,
* szpilki łączące,
* staniol,
* zszywacz,
* klej florystyczny w tubce, laskach, sprayu, pozwalający na łączenie
żywych i sztucznych elementów dekoracji,
* pistolet do kleju,
* nożyczki florystyczne,
* sekator,
* nóż,
* obcęgi,
* torebki i koszyki dekoracyjne.

Będąc zaopatrzonym w te podstawowe narzędzia, każdy początkujący florysta może śmiało rozpocząć swoją przygodę na fascynującej tej ścieżce, usłanej nie tylko różami.