Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu sypialni?

Sypialnia to miejsce, w którym spędza się przynajmniej kilka godzin w ciągu dnia, dlatego też tak ważne jest, aby dobrze urządzić to pomieszczenie. Wygodne łóżko, stylowe szafki nocne czy pojemna komoda to podstawa. Choć nie można zapomnieć o odpowiednim dobraniu koloru ścian czy przyciągających wzrok dodatkach, najważniejszą kwestią w trakcie urządzania sypialni jest funkcjonalność.

Co musi znaleźć się w każdej sypialni?

Przy projektowaniu sypialni wiele zależy od jej wielkości. Osoby posiadające duże mieszkania, mogą sobie pozwolić na większe szaleństwo. Jeśli jednak metraż jest ograniczony, trzeba tak rozplanować przestrzeń, aby zmieścić wszystkie niezbędne elementy, a przy tym uniknąć sytuacji, w której w pomieszczeniu będzie zbyt wiele przedmiotów. Najważniejszą decyzją, jaką trzeba podjąć podczas aranżacji sypialni, jest wybór łóżka. Oferta sklepów jest tak szeroka, że każdy znajdzie produkt odpowiadający jego potrzebom. Mowa tutaj nie tylko o wymiarach łóżka, ale także jego designie. Wybrany produkt powinien pasować do reszty mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Kolejnym ważnym elementem są szafki nocne. Jeśli metraż sypialni nie jest zbyt mały, można pozwolić sobie na ich ułożenie po dwóch stronach łóżka. Często jednak zdarza się, że szafki nocne nie mieszczą się w pokoju, dlatego trzeba z nich zrezygnować. Niemniej jednak jest to bardzo funkcjonalny dodatek – możemy na nim postawić budzik, odłożyć aktualnie czytaną książkę czy postawić lampkę nocną. Należy pamiętać o tym, że szafki nocne muszą mieć odpowiednią wysokość, to znaczy być dopasowane do łóżka. Podczas projektowania sypialni istotny jest także wybór pojemnej szafy i komody. Meble powinny być na tyle duże, aby można w nich było bez problemu zmieścić wszystkie ubrania. Szafki posłużą także do przechowywania innych przedmiotów i pozwolą zachować idealny porządek.

Zobacz również  Wybieramy najlepsze lodówki do zabudowy - 2022

Salony meblowe mają w swojej ofercie gotowe zestawy, w których znajdują się łóżko do sypialni, szafki nocne, komody i szafy na ubrania pochodzące z tej samej kolekcji. Wiele osób decyduje się na zakup takiego zestawu, ponieważ znacznie ułatwia on aranżację miejsca.

Stylowe dodatki

Kiedy meble zostaną już wybrane, można przystąpić do zakupu dodatków. Jeśli dekoracje pasują do siebie, pomieszczenie zyskuje charakter i wygląda stylowo. Dlatego też dobrze byłoby przemyśleć ich zakup. Jednym z najważniejszych dodatków jest narzuta. Warto wybrać produkt pasujący kolorystycznie do ścian. Jeśli sypialnia ma stonowane barwy, można dokupić poduszki w różnych kolorach, które ożywią pomieszczenie. Popularnością cieszą się także lampki LED przypominające świąteczne dekoracje. Umieszcza się je najczęściej na szafkach nocnych czy przy ramie łóżka. Nadają one romantycznej atmosfery, co w sypialni ma duże znaczenie. Trzeba także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu okien. Chcąc uchronić się przed promieniami wpadającymi rano do sypialni, warto zamontować rolety lub kupić stylowe zasłony.