Każdemu z nas zależy na tym, aby domowy dywan cieszył oczy przez lata. Niestety, już chwila nieuwagi może sprawić, że pojawią się na nim plamy, z którymi trudno jest się uporać. Na szczęście, choć mamy do czynienia z niemałym wyzwaniem, mamy też do czynienia z coraz większą liczbą rozwiązań, które w takim przypadku mogą się okazać współczesnym wsparciem.
Skuteczne środki chemiczne – kiedy się przydadzą?
W niemal każdym sklepie można dziś znaleźć środki do czyszczenia dywanów. Te, o których wiadomo, że ich bazą jest aktywny tlen, są polecane w odniesieniu do wszelkich plam gastronomicznych. Dobrze radzą sobie nie tylko z plamami po winie, ale i z tymi, które spowodowała kawa, herbata oraz rozlane przez dzieci soki. Warto jest mieć je w domu także wtedy, gdy lokatorem jest w nim pies lub kot, bo poradzą sobie także z pamiątkami po problemach żołądkowych zwierzęcia. Co ciekawe, wbrew obawom wielu osób, mamy do czynienia z rozwiązaniami, które można stosować z powodzeniem nie tylko w przypadku tkanin syntetycznych, ale również naturalnych. Oczywiście, jeszcze przed ich użyciem warto zapoznać się z instrukcjami pochodzącymi od ich producenta. Pozwoli to na ustalenie, jak korzystać z odplamiaczy i w jakich okolicznościach ich używać. Zawsze wskazana jest pewna doza ostrożności oraz trzymanie ich z dala od najmłodszych domowników.
Niezawodne domowe sposoby
Jedna z najważniejszych zasad usuwania plam z wykładzin i dywanów mówi o tym, że im dłużej będziemy zwlekać, tym większe jest ryzyko tego, że plamy będą trudniejsze do wybawienia. Jeśli więc nie mamy pod ręką chemicznego środka do usuwania plam, przyda nam się wiedza o stosowanych przez lata domowych sposobach.
Jeśli plamy na dywanie są spowodowane przez rozlane przez nas płyny, z pomocą przychodzą nam popularne papierowe ręczniki. To właśnie za ich pomocą można szybko pozbyć się nadmiaru płynu nie dopuszczając do rozszerzenia się plamy. Potem wystarczy sięgnąć po jeden z domowych środków czyszczących. Zwykle wspomina się w tym kontekście o occie. Warto jednak pomyśleć także o wodzie, soli oraz sodzie oczyszczonej. Jeśli mamy w domu amoniak – często dodawany do wypieków – może przynieść nam on pomoc nawet w przypadku plam, które zdążyły wniknąć dość głęboko. Pamiętajmy jednak, że amoniak podrażnia drogi oddechowe, należy więc korzystać z niego zachowując ostrożność.
Plamy na dywanach i wykładzinach – o tym warto pamiętać?
Jak już wspomniano, im szybciej zabierzemy się za usuwanie plamy, tym większa jest szansa na to, że wyeliminujemy ją w całości. Nie jest to jednak jedyna zasada, z której istnienia dobrze jest zdawać sobie sprawę. Pamiętajmy także o tym, że czasem większym wyzwaniem niż plama mogą być zacieki, jakie tworzą się wokół niej. Na szczęście, z nimi również można sobie poradzić. Szukając tak zwanych „domowych sposobów” warto zainteresować się choćby możliwościami, jakie daje w tym zakresie talk oraz mąka ziemniaczana.