Jak malować ściany wewnętrzne?

Malowanie ścian, to czynność z którą chyba każdy miał kiedyś do czynienia. Chociaż może się wydawać, że w malowaniu ścian wewnętrznych nie ma nic specjalnie skomplikowanego, to jednak bez trzymania się kilku zasad można mieć z tym pewne trudności.

Jakie rzeczy są najistotniejsze podczas malowania ścian wewnętrznych?

Pierwsza przygoda z pędzlem i farbą jest największym wyzwaniem. Kiedy mamy już choćby niewielkie doświadczenie wszystko staje się łatwiejsze. Właśnie dlatego warto korzystać z porad osób, które chętnie powiedzą nam jak malować ściany wewnętrzne. Zresztą w dzisiejszych czasach wystarczy usiąść na chwilę przy komputerze i wpisać odpowiednie hasło do wyszukiwarki internetowej, żeby dowiedzieć się sporo na ten temat. Przeczytamy wówczas, że przed rozpoczęciem malowania trzeba zabezpieczyć powierzchnie i elementy, które mogą ulec zabrudzeniu. Należy też wziąć pod uwagę, że ubranie, które założymy może się zniszczyć. Ważne jest również to, że pracę zaczynamy od pomalowania sufitu, a pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw farby musimy odpowiednio długo odczekać.

Jeśli chodzi o wybór farby i narzędzi to jest to po prostu „temat rzeka”. Kupując farbę można brać pod uwagę różne rzeczy – efekt końcowy, jaki ma dać, jej rodzaj, producenta, wydajność, trwałość, emisję szkodliwych substancji, cenę. Na pewno należy czytać karty techniczne farb, bo można dowiedzieć się z nich wiele o właściwościach danego produktu. Oczywiście ostatecznym sprawdzianem czy opis był prawdziwy będzie naniesienie farby na ścianę. Z kolei wybierając pędzle lub wałki do malowania trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na strukturę ścian.

Zobacz również  Wielki powrót zawodu malarza

Malowanie ścian wewnętrznych wałkiem

Jak wyglądają kolejne kroki podczas malowania ścian wewnętrznych?

Przed rozpoczęciem pracy należy zaplanować na jakie kolory będziemy malować ściany i sufity. Następnie trzeba zrobić zakupy, a oprócz farb, pędzli i wałków potrzebna będzie kuweta, folia oraz taśma malarska. Pamiętajmy też o farbie gruntującej.

Kiedy mamy już wszystkie potrzebne rzeczy, konieczne jest przygotowanie pomieszczenia, w którym będziemy pracować. Chodzi o zabezpieczenie podłogi, okien, kaloryferów itd. Jeśli w ścianach są jakieś dziury czy pęknięcia, to trzeba je wypełnić gładzią gipsową, a potem wyrównać za pomocą papieru ściernego.

Kolejny krok to gruntowanie. Dzięki niemu podczas właściwego malowana oszczędzimy trochę farby, bo ściany będą ją mniej chłonąc. Poza tym gruntowanie ma również na celu wyrównanie powierzchni sufitu i ścian oraz wpływa pozytywnie na przyczepność farby.

Gruntowanie oraz malowanie właściwe rozpoczynamy od sufitu. Podstawowa zasada jest taka, że nie nakłada się żadnej warstwy dopóki poprzednia nie wyschnie. Sufit maluje się zwykle wałkiem na teleskopie. Zanurzamy go w kuwecie z uprzednio wymieszaną farbą i po prostu malujemy fragment po fragmencie. Czynność można powtórzyć po kilku godzinach.

Jeśli stwierdzimy, że sufit jest suchy możemy przystąpić do najważniejszego etapu, w którym przekonamy się czy wiemy jak malować ściany wewnętrzne… Zaczynamy od miejsc, które najtrudniej pokryć farbą. Same ściany malujemy poruszając narzędziem od góry do dołu, od narożnika do narożnika. Kiedy farba wyschnie nakładamy kolejną warstwę.

Zobacz również  Kolory ścian do jasnych mebli

Potem wystarczy wyczyścić narzędzia i usunąć folię malarską. To ostatni etap prac związanych z malowaniem ścian wewnętrznych.