Do jakich materiałów nadaje się klej termotopliwy?

W każdym domu powinny znaleźć się urządzenia i termotopliwe kleje, gdyż są to uniwersalne substancje klejące, które stosuje się zarówno w warunkach domowych, jak i w przemyśle. Tego typu spoiwa pozwalają na łączenie ze sobą przedmiotów i zastępują zgrzewy punktowe i nitowanie. Do jakich materiałów się nie nadają?

Czym są urządzenia i termotopliwe kleje?

Klej termotopliwy to jednoskładnikowy klej poliuretanowy, który utwardza się za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Kiedy mamy niezbędne urządzenia i termotopliwe kleje, musimy je rozgrzać do temperatury około 150°C i szybko nałożyć i połączyć ze sobą klejone powierzchnie, gdyż klej szybko się ochładza. Klej hot melt występuje w postaci różnokolorowych, gumowych pałek. Po umieszczeniu go w otworze pistoletu zmienia swoją formę ze stałej, w płynną, klejącą masę. Po naciśnięciu za spust pistoletu wydobędzie się klej, którym można skleić wybrane elementy. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.buehnen.pl/.

Zastosowanie urządzeń i termotopliwych klejów w przemyśle meblowym

Kleje termotopliwe mają dużo zalet, a narzędzia, którymi je nakładamy (specjalne pistolety) są lekkie i poręczne. Charakteryzują się dużą wszechstronnością i skleją niemal wszystko. Doskonale sprawdzają się przy klejeniu drewna, tkanin, ceramiki czy nawet metalu (po jego wcześniejszym podgrzaniu). Nie łączą ze sobą wilgotnych powierzchni, a nawet odrobina wody sprawia, że klej nie przyklei się i odpadnie. Urządzenia i termotopliwe kleje nie sprawdzą się również przy klejeniu papieru, a zwłaszcza jego dużych powierzchni. Dzieje się tak głównie dlatego, że przez jego szybki czas zastygania, nie jesteśmy w stanie odpowiednio dobrze go rozprowadzić. Spoiwo jest powszechnie stosowane w przemyśle meblowym, gdyż mocno i trwale łączy różne powierzchnie. Za pomocą tego typu klejów przykleja się forniry o dużej powierzchni i laminuje sią folie techniczne. Służy także jako masy zalewowe do otworów po sękach, a wypełnione nimi braki w drewnie są elastyczne i wytrzymałe. Kiedy potrzebna jest większa ilość kleju, nakłada się go za pomocą ogrzewanych węży o różnych długościach i średnicach.

Zobacz również  Trendy kolorów 2018

Czy urządzenia i termotopliwe kleje przydadzą się w domu?

Za pomocą kleju hot melt skleimy zepsute zabawki, podkleimy karton. Klej termotopliwy wykorzystamy do prac naprawczych, majsterkowania, a także realizacji hobby – zwłaszcza, gdy lubimy zdobić przedmioty techniką decoupage czy scrapbooking. Sprawdzi się także, gdy odklei się listwa przypodłogowa lub inny element wyposażania. Użyjemy go także wtedy, gdy będziemy składać meble, które dzięki dodatkowemu klejeniu są bardziej wytrzymałe. Klej termotopliwy jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego, więc bez obaw możemy go użyć do klejenia połamanych dziecięcych zabawek, gdyż nie wydziela szkodliwych oparów.

Urządzenia i termotopliwe kleje mają wiele zalet i są bardzo uniwersalne, więc będziemy ich używać do łączenia ze sobą różnych elementów. Nie sprawdzą się jedynie w przypadku klejenia powierzchni wilgotnych oraz dużych powierzchni papieru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *