Czym kierować się przy wyborze wentylatora?

Kiedy jest nam gorąco, wtedy ściągamy niepotrzebne ciuchy, pijemy chłodne napoje i chowamy się w cieniu. Czasami upał jest i tak zbyt dokuczliwy. Wtedy z pomocą przychodzą wentylatory. Dzięki nim możemy skierować na swoje ciało strumień powietrza, który da nam ukojenie w czasie upałów. Czym się kierować wybierając wentylator?

Wentylatory biurkowe

Wentylator biurkowy to małe urządzenie, które z łatwością zmieści się na biurku, na stoliku i innej niewielkiej podstawie. Możemy go używać wszędzie tam, gdzie będziemy tego potrzebować, na przykład podczas pracy przy komputerze lub czytania książki. Taki małe urządzenie nadaje się idealnie dla jednej osoby i do punktowego nawiewu. Z ochłodzeniem całego pomieszczenia na pewno sobie nie poradzą, ale mogą nieco poprawić jakość pracy przy komputerze.

Wybieramy tradycyjne wentylatory stojące

Tradycyjny wentylator stojący to większa wersja śmigłowego wentylatora biurkowego. Tego typu urządzenia mają śmigła o średnicy większej niż 40 cm, dzięki czemu dają mocniejszy strumień powietrza, który może być odczuwalny nawet, jeśli będziemy siedzieć z dala od niego. Taki wentylator zajmuje sporo miejsca, ale można go ustawić w dowolnym miejscu. Poza tym, w takich wentylatorach można ustawić odpowiedni nawiew, kierując strumień powietrza w wybranym przez nas kierunku. Jeżeli taki wentylator to dla nas za mało, to możemy kupić kolumnową wersję tego urządzenia. Wentylatory tego typu zamiast jednego skrzydła mają kilka małych, ustawionych kolumnowo. Dzięki temu są smuklejsze i zajmują mniej miejsca, jednocześnie dając nieco silniejszy podmuch powietrza.

Zobacz również  Czy warto zamieszkać na peryferiach Wrocławia?
Wentylatory
Wentylatory (źródło: https://aginstalacje.pl/wentylatory-c-15.html)

Jak działa wentylator bezskrzydłowy?

Wentylatory bezskrzydłowe, jak sama nazwa mówi, nie mają śmigła zamkniętego w ochronnej siatce. Dzięki temu łatwiej utrzymać je w czystości. Takie urządzenie kieruje na nas wiatr, tak, jakby ktoś dmuchał w naszą stronę. Można kupić także miniaturowy wentylator, który ochłodzi małą powierzchnię.

Na co zwracać uwagę kupując wentylatory?

Większość wentylatorów wykonuje się z tworzywa sztucznego lub metalu, ale kupimy także takie,
w których niektóre części są drewniane. Wybierzmy wentylator, który nam się podoba, ale wystrzegajmy się tych najtańszych, które mogą skrzypieć podczas pracy. Zwróćmy uwagę także na moc wentylatora. Większość wentylatorów ma moc od 20 W do 60 W, czyli nie pobiera zbyt dużo prądu. Zdarzają się też wentylatory o mocy powyżej 100 W, a im większa moc wentylatora, tym mocniejszy będzie strumień powietrza. W niektórych modelach możemy ustawić siłę nawiewu, więc możemy regulować ich moc i pobór prądu, dopasowując go do własnych potrzeb. Zwróćmy także uwagę na głośność urządzenia wyrażoną w decybelach (dB). Jeżeli wartość będzie większa niż 60 dB, to hałas może nam bardzo przeszkadzać.

Wentylatory dużo czasu spędzają w piwnicy czy schowku, gdzie czekają na gorące dni. Kiedy nadejdą upały, wtedy zapanuje ich czas.