Cechy farby silikonowej. Gdzie można ją używać?

Piękny dom to powód do dumy. Jednak wiadomo, deszcze, słońce, uszkodzenia – to wszystko wpływa na wygląd elewacji naszego domu. Dlatego warto wiedzieć, jakie farby najlepiej nadają się do malowania elewacji, aby nie tylko pięknie wyglądała, ale również była odpowiednio zabezpieczona oraz trwała. Tutaj prym wiedzie farba silikonowa, a powody dla których tak jest przytoczymy poniżej.

Farba silikonowa – cóż to takiego?

Farba silikonowa jest to farba przeznaczona do malowania powierzchni narażonych na szkodliwe warunki atmosferyczne. Stworzona jest ona na bazie emulsji żywicy silikonowej, co przyczynia się do jej skuteczności w odnowie elewacji. Większość specjalistów, zajmujących się pokrywaniem elewacji zgodnie twierdzi, że najlepsza do malowania na zewnątrz jest właśnie farba silikonowa.

Dlaczego farba silikonowa jest tak dobra?

Powodów jest wiele. Zacznijmy od tego, że farba silikonowa może poszczycić się największą odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Mowa nie tylko o deszczu czy śniegu, ale również o palącym słońcu, które nierzadko powoduje wyblaknięcie koloru elewacji. Kolejną zaletą takiej farby jest to, że w niewielkim stopniu ulega ona zabrudzeniom, co więcej ma właściwości samoczyszczące. Nie można nie wspomnieć również o tym, że powłoka stworzona poprzez nałożenie farby silikonowej ma bardzo dobrą dyfuzyjność dla pary wodnej i dwutlenku węgla. Zwolennicy farby silikonowej twierdzą też, że jej zaletą jest niska nasiąkliwość powierzchniowa. Nie bez znaczenia dla osób, które postawiły na farbę silikonowa jest to, że można jej używać zarówno na podłożach mineralnych jak i na tworzywach sztucznych. Nic nie stoi więc na przeszkodzie aby farba silikonowa została użyta na systemach ociepleniowych na bazie styropianu czy wełny mineralnej.

Zobacz również  Kolory ścian do jasnych mebli

Moc kolorów

kolory farb
Szeroka gamę farb można znaleźć na http://www.profesjonalnefarby.pl/farby/

Producenci, którzy w swoich produktach mają też takie elementy jak farba silikonowa wiedzą, że jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych jeśli chodzi o pokrycie elewacji. Dlatego też, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów proponują cała gamę kolorów. Obecnie farba silikonowa może mieć naprawdę każdy kolor – już nie tylko biele czy pastele. Teraz można pomalować elewację na dowolny kolor.

Precz z grzybami

Odpowiednio dobrana farba silikonowa nie tylko nada piękny kolor i zapewni doskonałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo chroni ona również budynek przed glonami i porostami. Dzięki inwestycji w nowoczesną farbę silikonową, mamy pewność, że nasz dom przez długie lata będzie prezentował się wyśmienicie. Pamiętać trzeba jednak o tym, że malowanie powinno się odbywać w dzień bezdeszczowy, w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza. Farba silikonowa nie powinna być nakładana w bezpośrednim nasłonecznieniu, ponieważ bardzo szybko zaschnie i może okazać się, że są różnice w kolorze na innych fragmentach budynku. Podczas malowania jednorazowo nakładamy farbę na całą malowaną powierzchnię.