Zastosowanie klejów w przemyśle i domu

Różnego rodzaju kleje, w tym kleje termotopliwe, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Klejenie to jedna z najstarszych technik łączenia ze sobą materiałów, a ludzie od wieków wykorzystują spoiwa, by trwale połączyć ze sobą różne elementy. Obecnie stosowane kleje są tak mocne, że stosuje się je do systemów klejenia zastępujących zgrzewy punktowe i nitowanie.

Przemysłowe systemy klejenia

Kleje są tak powszechnie stosowane w przemyśle, że trudno znaleźć produkt, przy którego produkcji nie zastosowano choćby jednego rodzaju kleju. W dużych zakładach stosuje się specjalne systemy klejenia, w których klej umieszcza się na etykietach, częściach materiałów budowlanych, elektronicznych podzespołach oraz w elementach silnika i tapicerki samochodu. Nowoczesne kleje strukturalne zastępują połączenia innego rodzaju, choćby nity. Obecnie najczęściej używa się klejów wykonanych na bazie winyli. Szerokie zastosowanie znajdują także kleje termotopliwe (Hot melt) i reaktywne. Kleje termotopliwe nie mają negatywnego wpływu na środowisko, gdyż otrzymuje się je ze skrobi, soi oraz z olejów roślinnych.

Systemy klejenia stosowane w przemyśle samochodowym, meblowym i budowlanym

W przemyśle samochodowym powszechnie stosuje się kleje termotopliwe, które łączą zepsute dywaniki lub przykleja się nimi znaczek na kluczyki. Nawet marszczenia lakieru można usunąć za pomocą kleju termotopliwego. Szczególną zaletą tej metody jest łatwe i kompletne usuwanie materiału poprzez jego ogrzewanie. W meblarstwie systemy klejenia są stosowane podczas tapicerowania lub obróbki drewna. Kleje termotopliwe w obróbce drewna są również wykorzystywane jako masa wypełniająca otwory po sękach. W przemyśle budowlanym spoiwa są używane przy pokrywaniu folią materiałów izolacyjnych, służą także jako ochrona przed ścieraniem przy dachówkach lub kafelkach.

Zobacz również  Ogrodzenie Panelowe: Elegancki Wybór Dla Twojego Ogrodu

Przemysłowe systemy klejenia

Specjalistyczne kleje termotopliwe EVA produkowane są na bazie kopolimeru etylenu i octanu winylu (EVA) i stosuje się go do wielu standardowych aplikacji. Tego rodzaju kleje występują najczęściej w formie granulatu i są chętnie stosowane w przemyśle opakowaniowym, do sklejania tacek, kartonów i torebek papierowych. Klej termotopliwy EVA sprawdzi się w także przy produkcji filtrów i artykułów higienicznych, a także w przemyśle tytoniowym. Najnowszym osiągnięciem technologicznym jest klej na bazie poliolefiny. Tego typu kleje są droższe od tradycyjnych klejów EVA, ale mają lesze parametry pracy, czyli bardzo dobrą przyczepność i odporność na zmiany temperatury oraz doskonałą stabilność termiczną. W zakładach pracy często stosuje się także systemy klejenia oparte na klejach rozpuszczalnikowych, które nanosi się ręcznie lub maszynowo. Tego typu kleje przemysłowe są toksyczne, więc ich rozprowadzanie powinno odbywać się na stanowiskach wyposażonych w wentylację wyciągową.

W przemyśle stosuje się wiele systemów klejenia, gdyż mocne i wytrzymałe spoiwa świetnie łączą elementy mebli, a nawet metalowe części turbin. Szerokie zastosowanie klejów i wprowadzane unowocześnienia wróżą im świetlaną przyszłość.